logo Silvarium tisk

Čeští vědci nabízejí unikátní metodu plošného snímkování lesů.
Katastrofa, apokalypsa, tragédie. Podobná slova ve spojitosti s kůrovcovou pohromou nejsou výjimkou. Plocha lesů zdevastovaná suchem a kůrovcem za letošní rok je podle think thanku Czech Forest odhadována na 66 tisíc hektarů. Celkové škody dosáhnou zhruba 40 miliard korun. Zkázu se snaží mírnit i zákonodárci, kteří minulý měsíc přijali novelu lesního zákona. Jde ale většinou o řešení důsledků kalamity, nikoli o její předcházení. Kritickým bodem je, že na vyhledání a odstranění zasažených stromů mají lesníci pět až deset týdnů. V tak krátkém čase v podstatě není fyzicky možné zkontrolovat celou rozlohu lesních porostů. Mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová přesto míní, že jde o nejjistější postup: „Letos jsme vyzkoušeli asi na 100 hektarech lesa na Svitavsku snímkování drony i satelity. Problémem je interpretace snímků, které neodlišují příčiny chřadnutí stromů. Ukázalo se, že nejspolehlivější pořád zůstává fyzické vyhledání napadených stromů, následná těžba, asanace a zpracování.“

KLÍČ JE BARVA JEHLIČÍ

Už v roce 2014 norští výzkumníci zjistili, že u napadených stromů se mění spektrum barev jehličí, které je okem neviditelné, ale lze ho zachytit na snímcích pořízených multispektrálními nebo hyperspektrálními přístroji. Právě tento způsob umožňuje identifikovat napadené stromy na velkých plochách. Systémy při využití umělé inteligence dokážou v krátkém čase zkontrolovat fotografie velkých ploch a automaticky označit stromy zasažené lýkožroutem.
Se start-upem Imagemetry se nám podařilo najít unikátní cestu analýzy obrazu. První výsledky na reálném úseku lesa jsou velmi nadějné. Teď uděláme testy na slepé mapě, a jestli se výsledky potvrdí, budeme mít velmi účinný a přitom šetrný prostředek pro boj s kůrovcem, který by bylo možné použít už v příští sezoně,“ sdělil Deníku Václav Marek, šéf společnosti Česká hlava. Dodává, že metoda umožňuje označit čerstvě napadené dřeviny až na úroveň jednotlivého stromu, a to s dostatečným časovým předstihem pro jejich nutné vytěžení.

Celý článek naleznete v deníku.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě