Firmy skupiny Agrofert v loňském roce ZÍSKALY STÁTNÍ ZAKÁZKY za více než 1,5 miliardy korun.
Zůstaly tím necelých 40 miliónů za rekordním rokem 2012. Klíčem ke skvělému roku 2015, co se státních zakázek týče, je pro Babiše úspěch jeho společnosti Uniles v tendrech státních Lesů ČR.
A právě na příběhu Babišových lesnických firem lze ilustrovat skutečnost, jak úspěšně se firmy ministra financí dokázaly napojit na státní zakázky i evropské a národní dotace.
Andrej Babiš vstoupil do českého lesnictví v roce 2011. O své investici tehdy mluvil jako o „rizikové". Dnes obě jeho klíčové lesnické firmy – Uniles a Wotan Forest – prosperují. Díky státním zakázkám.
„V lesích se skutečně nevyznám, je to pro mě nový obor, ale mám pocit, že je to těžší byznys než masokombináty.
Navíc to dřevo můžete těžko spočítat a je tu specifické politikum – Lesy ČR," svěřil se před více, než čtyřmi lety – v červnu 2011 – Babiš v on-line rozhovoru na IHNED.cz.
„Určitě ten sektor vnímám rizikově, když veškeré podnikání je o surovinách – a u nás většinu suroviny v lesnictví vlastní stát. Ale je to výzva, nový sektor. Sám jsem zvědav, jak to dopadne, jestli Lesy ČR zničí většinu českých firem, nebo bude stabilizace, kde každý dostane trošku ,nažrat' a přežije," dodal tehdy Andrej Babiš.
Pro zdar Unilesu i Wotanu byl obchod se státem klíčový i před majetkovým vstupem Andreje Babiše.
Přesto Uniles za celou dobu existence před ovládnutím Agrofertem získal státní zakázky za „pouhých" 625 miliónů korun.
Proč pouhých?
Protože jen v roce 2015 Uniles podepsal s Lesy ČR tendry na těžbu dřeva za 1,3 miliardy korun.
A to se Uniles – dnes už největší soukromý hráč v tuzemském lesnictví – může těšit na další roky hojnosti. Kartelizace lesnictví totiž od nástupu nového šéfa Lesů ČR – Daniela Szóráda – pokračuje.
Pět největších firem získalo dohromady tři čtvrtiny zakázek (nejsilnější Uniles celou třetinu) a Szórád na nastoupeném trendu nehodlá nic moc měnit.