ROŽNOV POD RADHOŠTĚM / Skupinka třeťáků pod dřevěným přístěnkem vkládá do kelímků malé sazenice smrku, borovice a jedle. Jejich o rok mladší spolužáci hloubí na nedaleké plantáži vánočních stromků do země díry a sázejí do nich už o něco starší a vzrostlejší jehličnany.
„Krumpáč je docela těžký, už mě z něj bolí ruce," přiznává sedmiletý Dalibor Juříček. „Je to ale lepší než sedět ve třídě, i když se víc nachodíme. Aspoň bude kondička," podotýká jeho kamarád Martin Skopový.
Práci ve stráni nad Rožnovem pod Radhoštěm – Tylovicemi si děti z místní základní školy 5. května vyzkoušely v rámci tak zvané lesní pedagogiky. „Šlo jim to, jsou nadšené a šikovné. Až půjdou děti příště do lesa, alespoň si uvědomí, co všechno je k růstu stromku potřeba," poznamenala jejich učitelka Ivana Vokatá.
Programy pro děti přímo v přírodě organizují rožnovské Městské lesy už rok. Za tu dobu už je absolvovala zhruba tisícovka školáků z města a blízkého okolí. „Snažíme se dětem přiblížit život v lese zábavnou, nenásilnou formou," nastínil jednatel společnosti Rostislav Polášek.
Kromě výsadby stromků pořádají lesníci pro zájemce také tematické vycházky. Při nich se děti učí například poznávat jednotlivé druhy rostlin a živočichů. Dozvědí se také informace o hospodaření v lesích, práci lesníka nebo povinnostech myslivců.
„Měli jsme tu také ornitology, kteří pro ukázku odchytili a následně znovu vypustili zpět do přírody několik ptáků," poukázal Polášek. Zájem škol přitom svědčí o tom, že si podobných aktivit ze strany lesáků cení.
„Jde o zpestření výuky prvouky a přírodovědy. Děti díky tomu získají mnohem bližší vztah k přírodě," vyzdvihla Vokatá. Desítky stromů, které se dětem v minulém týdnu podařilo nad Tylovicemi vysadit, vyrostou do podoby vánočního stromku za pět až šest let. Do té doby se na ně děti mohou chodit dívat a sledovat, jak rostou. „Někdy v 8. či 9. třídě si tu svou sazenici třeba přijdou před Vánocemi uřezat," usmál se Polášek.
Co je to lesní pedagogika? Jde o nejjednodušší způsob lesníků, jak přiblížit široké veřejnosti prostředí lesa se všemi jeho funkcemi. Lesní pedagogika není konkurencí škole a vědeckým vzdělávacím institucím, ale rozšiřuje a doplňuje vědomosti zábavnou formou, při které zapojují do poznání všechny svoje smysly. Učí o vztazích a procesech probíhajících v lese pomocí prožitku zprostředkovaném lesními pedagogy nejlépe přímo v prostředí lesa. Učí děti kreativitě a fantazii. Městské lesy Rožnov pořádají akce lesní pedagogiky od 1. května 2015. V pěkném počasí výuka probíhá v lese nebo v naší zahradě v Tylovicích, při nepříznivém počasí může výuka probíhat také v prostorách vybavených učeben v Tylovicích nebo na lovecké chatě ve Sladsku.