logo Silvarium tisk

Vrchlabí (Trutnovsko) 19. prosince (ČTK) - Krkonošský národní park (KRNAP) letos desítky milionů korun navíc od ministerstva životního prostředí přes původní příslib nedostane. Peníze park potřeboval na pokrytí výpadku příjmů kvůli propadu cen dřeva. Na udržení chodu parku musel KRNAP použít rezervy z minulých let, vyplynulo z vyjádření ministerstva na dotaz ČTK. Kvůli pádu cen dřeva, který je vyvolaný mimořádně velkými kůrovcovými těžbami v celé ČR, přišel letos KRNAP o desítky milionů korun.

KRNAP letos od MŽP jako svého zřizovatele dostane původně přidělenou částku 157 milionů korun. "Po detailnější analýze finanční situace KRNAPu jsme došli k závěru, že není nezbytné příspěvek navyšovat již v roce 2019. KRNAP využije v roce 2019 finanční prostředky z fondů, které vytvořil v předchozích letech," sdělil ČTK Ondřej Charvát z tiskového oddělení MŽP.

Podle mluvčího Správy KRNAP Radka Drahného se parku podařilo za posledních 25 let vytvořit rezervní fond ve výši asi 60 milionů korun. Správa parku měla peníze ve fondu pro řešení nutných nenadálých investic a jiných krizových situací. "Rezervní fond jsme za posledních několik měsíců v souvislosti s likvidací kůrovce vyčerpali. Celková finanční situace je nyní značně napjatá. Další neplánované výdaje spojené s kůrovcovou kalamitou nebudeme mít z čeho platit," řekl Drahný. Celkový objem ročního rozpočtu KRNAP je přes 300 milionů korun.

V roce 2020 by se měla provozní dotace parku od ministerstva zvýšit proti letošnímu roku o 40 milionů korun. "Na základě předpokladů z června 2019 je příspěvek pro rok 2020 stanoven v návrhu rozpočtu ve výši 197 milionů korun," uvedl Charvát. Uvedl také, že v případě potřeby lze následně během roku příspěvek podle možností zvyšovat v závislosti na potřebách jednotlivých resortních organizací.

MŽP v polovině listopadu uvedlo, že financování KRNAP zajistí a posílí tak, aby nebyl jeho běžný provoz včetně služeb návštěvníkům omezen. "Potřebné finanční prostředky uvolníme z našeho rozpočtu. Národní parky jsou naše výkladní skříně ochrany přírody, takže se o ně samozřejmě postaráme," sdělila tehdy ČTK mluvčí MŽP Petra Roubíčková. Uvedla také, že letos ministerstvo očekává poskytnutí příspěvku KRNAP na provoz ve výši 200 až 210 milionů korun. Pro rok 2020 MŽP před měsícem odhadovalo příspěvek pro KRNAP v rozmezí 200 až 250 milionů korun.

Ceny surového dřeva se za poslední tři roky propadly zhruba o 50 procent. Zatímco v roce 2017 KRNAP prodal metr krychlový dřeva v průměru za 1513 korun a loni za 1223 korun, letos odhaduje zpeněžení na úrovni 700 korun. "Po odečtení nákladů na těžbu vychází v současné době ztráta na jednom metru krychlovém přibližně 400 korun," uvedl Drahný. V letech 2017 a 2018 měl KRNAP ze dřeva zisky na úrovni 400 až 700 korun z metru krychlového. Celkové těžby v KRNAP by letos měly činit do 90.000 metrů krychlových, tedy zhruba 90.000 stromů.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě