logo Silvarium tisk
JANA MUDROVÁ

Nejvzácnější chráněná zóna zahrnuje hodnotné přírodní lokality, zejména alpínský stupeň v krkonošské tundře.

Vrchlabí/ Ochrana cenných lokalit před škodlivými vlivy a zároveň hledání kompromisů vůči rozmáhajícímu se turismu. To je cíl nového vedení Správy Krkonošského národního parku.

Ten byl vyhlášen právě v květnu roku 1963. Jeho celková výměra činí 54 tisíc 969 hektarů. Zdejší příroda spojuje severské, středoevropské a alpínské prvky. To činí z Krkonoš unikátní izolovaný ostrůvek v Evropě. V současné době je území rozděleno do tří zón. První je nejpřísněji chráněnou částí, druhá představuje oblasti s významnými přírodními hodnotami, kde se provozuje šetrné lesnické či zemědělské hospodaření. Třetí zóna byla už lidským působením značně pozměněna.

Správci parku přichystali řadu akcí pro školy a veřejnost, kterými jubilejní narozeniny připomínají. Mezi stěžejní patří například Sochařské sympozium ve dřevě, jež začne v pátek 16. května a potrvá do 24. května. Renomované umělce v oboru budou moct lidé během týdne sledovat při práci v zámeckém parku Vrchlabí.

Správa KRNAP se připojí k Festivalu muzejních nocí, kterou 23. května pořádá Asociace muzeí a galerií České republiky. Noc v kláštere krkonošského muzea začne v 18 hodin. Na programu jsou přednášky, kvízy, praktické ukázky a ochutnávka řas, bojová hra. Děti se mohou těšit na loutkové představení pohádky O vodnickém hrnéčku vrchlabské spisovatelky Marie Kubátové.

Přitažlivým počinem je poučná vycházka Za mlynářem Špindlerem, která je připravena na sobotu 24. května. Zájemci se od profesionálních strážců dozvědí spoustu zajímavých informací. Trasa je dlouhá 10,5 kilometru a vede ze Špindlerovky na Holmanku, dále prochází naučnou stezkou Čertova strouha, Údolím Bílého Labe, kolem Dívčích lávek k informačnímu centru Správy.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě