logo Silvarium tisk
17.5.2008
KATEŘINA FROUZOVÁ

Ochranáři už včera rozjeli oslavy, do Vrchlabí se sjeli na sochařské sympozium umělci

Krkonoše - Přesně před čtyřiceti pěti lety odstartovala záchrana Krkonoš, přesněji jejich oficiální záchrana. Vláda tehdy v roce 1963 založila Krkonošský národní park (KRNAP), kde ochranáři pečují například o unikátní arkto-alpinské tundry, severské kary, vzácné botanické lokality.

KRNAP je nejstarším českým národním parkem, který zabírá plochu téměř 55 hektarů. Na severu sousedí s polským Karkonoskim Parkem Narodowym, s nímž tvoří největší chráněnou přírodní oblast ve střední Evropě.

Ochranáři rozjeli největší akci oslav výročí včera, kdy se do Vrchlabí sjeli umělci na Sochařské sympozium ve dřevě. Akce potrvá v zámeckém parku celý příští týden a vernisáž děl proběhne příští sobotu. „Navíc jsme připravili ojedinělou výstavu Sinice a řasy v potravě člověka, která je k vidění v Augustiniánském klášteře ve Vrchlabí do prvního června. Lidé se tu mohou seznámit s chaluhami, sinicemi i jinými druhy zdravé výživy,” upozornil ekonomický náměstek parku Luděk Khol. Na stejném místě proběhne příští pátek Noc v klášteře. „Propojili jsme ji tématicky s výstavou o jídle, takže tu budou třeba přednášky a pro děti loutkové divadlo,” doplnil Khol.

Hned následující den vyrazí turisté na exkurzi Za mlynářem Špindlerem, který sehrál důležitou roli při osidlování Špindlerova Mlýna. „Trasa bude dlouhá deset a půl kilometru a naplánovali jsme ji jako naučnou stezku, na níž mohou návštěvníci potkat třeba uměleckého kováře nebo se svézt psím spřežením,” řekl náměstek.

Krkonoše jsou výjimečnou přírodní lokalitou. Jsou jediným místem v Česku, kde lze vidět arkto-alpinské tundry, což jsou místa, kde zůstaly ještě z doby ledové některé druhy rostlin a živočichů. Během let se tu vyvinuly speciální druhy, jež žijí pouze v Krkonoších. Zachovaly se i ledovcové kary, tedy valy kanemí, jež tu zůstaly po ustupujících ledovcích.

„V parku jsou také výjimečné botanické lokality, zahrádky. Na těchto poměrně malých místech žije obrovské množství chráněných rostlin. Typickým příkladem je třeba Schustlerova zahrádka,” upozornila na zajímavost mluvčí parku Alena Machačová. „A nebo jsou unikátní třeba mechová jezírka a rašeliniště v okolí Černé hory,” vybrala mluvčí další z mnoha krkonošských unikátů. KRNAP má mezinárodní status biosférické rezervace. Zhruba 80 procent jeho území pokrývají lesy, hlavně smrkové. Roste tu přes 1300 druhů kvetoucích rostlin a žije asi 240 druhů obratlovců. Nejvyšším vrcholem Krkonoš a vlastně i celého Česka je 1602 m vysoká Sněžka.

Kromě KRNAPu letos slaví výročí i o pět let mladší Chráněná krajinná oblast Jizerské hory. Její správa pořádá oslavy a různé akce v průběhu celého letošního roku.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jak hodnotíte rozhodnutí státu zdvojnásobit odvody LČR na sedm miliard korun?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě