Objem evidovaného smrkového kůrovcového dříví za rok 2015 se ve srovnání s rokem 2014 zvýšil o 50 procent přibližně na 1,5 milionu metrů krychlových, přičemž nezanedbatelné množství doposud zůstává nezpracováno v porostech. Zhruba o polovinu došlo rovněž meziročně k nárůstu objemu polomů. Vzhledem k pokračujícímu velmi nepříznivému vývoji povětrnostní situace lze i letos očekávat další zhoršení kůrovcové situace, které se již výrazněji projeví i ve vyšších polohách. Informovala o tom minulý týden Agrární komora ČR.
Obavy má i ministerstvo zemědělství, podle něhož se nyní trojnásobně zvýšilo riziko napadení stromů kůrovcem. V průběhu roku 2015 došlo vlivem působení nepříznivých faktorů, především pak extrémního vývoje počasí, k zřetelnému zhoršení stavu lesa a situace v ochraně lesa. Uvedené se prokázalo také prostřednictvím evidence výskytu lesních škodlivých činitelů. Hlášení za rok 2015, doručená Lesní ochrannou službou z rozlohy asi 65 procent výměry lesů v České republice, vykázala celkem 4,5 milionu metrů krychlových nahodilých těžeb. „Dopočet na celkovou rozlohu lesa, který přes svá omezení nejlépe charakterizuje obecnou situaci, představuje číslo téměř sedm milionů metrů krychlových. To znamená, že asi 50 procent z celkových těžeb bylo provedeno v kategorii těžeb nahodilých," zdůraznila komora. Situaci bude přitom komplikovat skutečnost, že rovněž u dalších dřevin došlo v minulém roce k prudkému zhoršení zdravotního stavu, a to zejména u borovice.
V souvislosti s očekávanými rozsáhlými kůrovcovými těžbami hrozí České republice v roce 2016 mimořádná krize trhu s dřívím, na kterém je už od druhého pololetí roku 2015 stoupající přetlak nabídky smrkových sortimentů, a to zejména u méně kvalitní kulatiny a vlákniny. Podobná situace je podle Agrární komory ČR i v sousedním Rakousku a Ně mecku. „Předpokládané masivní kůrovcové těžby uvedou v příštích měsících na trh takový objem smrkového dříví, že hrozí až jeho neprodejnost," řekla její mluvčí Dana Večeřová. Prezident komory Miroslav Toman vyzval ministerstvo zemědělství a lesnické státní instituce, aby připravily krizové scénáře, jež by řešily ochranu lesních porostů i ekonomicky nejefektivnější zpracování dřevní hmoty napadené kůrovcem. Podle ministerstva je skutečně situace zhoršená, v minulosti byla i horší. „Ve skutečnosti objem nahodilých těžeb meziročně kolísá. K nejhorším patřil například rok 2007, kdy v důsledku orkánu Kyrill bylo zpracováno 15,5 milionu metrů krychlových. Evidovaných sedm milionů metrů krychlových tzv. nahodilých těžeb v roce 2015 je tedy zhruba polovina tohoto objemu," připomněl mluvčí resortu Hynek Jordán s tím, že další vývoj bude záviset na počasí. Ministerstvo chce informovat drobné vlastníky lesů, aby se ochraně porostů více věnovali. Měli by také více spolupracovat s odbornými lesními hospodáři. Podle něj je možné, že doopravdy dojde k převisu nabídky nad poptávkou. „Proto je potřeba se v maximální míře zaměřit na likvidaci kůrovce zejména v jarním období, aby se razantně omezilo jeho rozmnožení," sdělil mluvčí.
Krize se čeká ve druhém čtvrtletí
Již nyní je trh se dřevem v České republice zahlcen kvůli těžbě stromů poškozených loňským suchem a kůrovcem. Podle předsedy Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR (SVOL) Františka Kučery se poškozené dřevo těžko prodává a lesníci za něj v porovnání se zdravou kulatinou dostávají zaplaceno asi o čtvrtinu méně. Další rozvoj kůrovce v lesích bude záviset na průběhu počasí. „Předpokládáme, že ta kritická situace může nastat až ve druhém čtvrtletí. Záleží na tom, jak celkově proběhne zima a hlavně, jestli bude suché jaro," uvedl Kučera. Stav lesů se podle Kučery v regionech liší. V některých lokalitách, třeba na severní Moravě, se těží jen kůrovcové dřevo a jeho objem tam už převyšuje celkový roční plán těžby. Naopak třeba v lesích na vysočině se podle lesníků zatím kácení poškozených stromů drží v únosné míře. „My hlavně doufáme a modlíme se, aby to sucho nebylo i v letošním roce," uvedl.
Poptávka po kvalitní smrkové kulatině je podle něj pořád, cena za metr krychlový se u ní pohybuje kolem 2000 až 2300 korun, podle jakosti. „S kůrovcovým dřevem začíná být velký problém," doplnil. U pil už vznikají skládky, které se kropí, aby se dřevo dál nekazilo.
Připravují podpůrná opatření
Možnosti pomoci kvůli hrozbě kůrovcové kalamity zvažuje ministerstvo zemědělství. Dotace by mohly plynout na provoz těchto „mokrých" skládek při přetlaku dřeva na trhu. „My připravujeme ve spolupráci s vlastníky (lesů), s firmami, které pracují v lese, a se zpracovateli jakýsi nový dotační titul," uvedl náměstek ministra Patrik Mlynář.
Také Lesnicko-dřevařská komora ČR již připravuje ve spolupráci s ministerstvem zemědělství a ministerstvem průmyslu a obchodu návrhy určitých opatření. Jak týdeníku Zemědělec řekla členka předsednictva lesnickodřevařské komory Andrea Pondělíčková, prvním krokem je zřízení pracovní komise, na níž se prvně podílejí Lesy ČR a Vojenské lesy a statky, která by od března monitorovala výskyt kůrovce. Dalším návrhem by mohly být intervenční nákupy kůrovcového dřeva tak, aby byly potlačeny další generace kůrovce.
***
Klíčové informace
Vzhledem k pokračujícímu velmi nepříznivému vývoji povětrnostní situace lze i letos očekávat další zhoršení kůrovcové situace. ? V souvislosti s očekávanými rozsáhlými kůrovcovými těžbami hrozí České republice v roce 2016 mimořádná krize trhu s dřívím. ? Objem evidovaného smrkového kůrovcového dříví za rok 2015 se ve srovnání s rokem 2014 zvýšil o 50 procent přibližně na 1,5 milionu metrů krychlových.