logo Silvarium tisk
Pavel Dosoudil

Polička (Svitavsko) 18. května (ČTK) - Celosvětová krize na trhu s dřevem se firem, zabývajících se v Pardubickém kraji lesním hospodářstvím, těžební činností a zpracováním dřeva, zatím dotkla jen zčásti. Více ji pociťují větší exportéři řeziva a pilařských výrobků, méně ti, kteří působí jen na tuzemském a regionálním trhu. Zjistila to anketa ČTK mezi zpracovateli v kraji.

"Rozhodně nehoníme plán, teď, když byly volné dny, jsme nepracovali, stejně tak neděláme přesčasy a lidem dáváme pokud možno dovolenou. Podobně snižují provoz až na jednu nebo dvě směny dřevozpracující firmy, které jinak jedou nepřetržitě," řekl Petr Pražan, jednatel společnosti Dřevozávod Pražan Polička a současně předseda celostátního společenstva dřevozpracujících podniků se zhruba 80 provozovateli pil.

Poličská firma exportuje asi 70 procent produkce, pokles poptávky v Evropě proto pociťuje značně. Zatím ale neplánuje propouštění zaměstnanců. "Musíme zatnout zuby a vydržet to, i když budeme prodávat za ceny, které si určuje zákazník, abychom ho neztratili. Kvůli ztrátám v prvním čtvrtletí a zčásti i v druhém také mnoho firem odloží plánované investice," uvedl Pražan.

Ceny kulatiny i řeziva se výrazně snížily, podle Pražana však existují některé položky, kde se cenový pokles již zastavil, například lepené materiály. Ty však představují jen malý podíl na trhu s dřevem.

V českých lesích je asi milion krychlových metrů kulatiny, což je zhruba množství, které ročně zpracují malé pily. Ty, které dodávají na místní trh, nepostižený tolik krizí stavebnictví v USA a nadbytkem dřeva v dalších zemích, a pracují pro místní zákazníky, dosud zásadní problémy nemají. "Je menší poptávka po našich službách a pila má menší odbyt. Ceny řeziva ale budeme měnit až později, zpracovávali jsme hmotu draze nakoupenou v prvním čtvrtletí," řekl ČTK Jaroslav Chotěnovský z firmy Optima Lanškroun, která provozuje pilu v Dolní Dobrouči na Orlickoústecku a zajišťuje komplexní lesnické práce a služby.

Chotěnovský si ale netroufá odhadnout, zda se současná situace zlepší na podzim či ještě později. "Jsme zaměření na regionální oblast, pokles se u nás příliš neprojevuje," uvedl další společník firmy Optima Vratislav Carvan. Obává se však, že zanedlouho nebude mít práci pro své lesní dělníky. "To bude otázka třetího čtvrtletí, jen blázen by těžil za nízké ceny. Zatím se ještě zpracovává kalamita, ale to skončí v soukromých a obecních lesích během několika týdnů," míní Carvan.

Některé těžební společnosti zvažují, že vypoví Lesům České republiky (LČR) dlouhodobé smlouvy na těžbu dřeva, protože jsou pro ně nevýhodné. Státní podnik bude po firmách, které odstoupí od lesnických zakázek, požadovat náhradu škod a sankce, předčasné ukončení tříletých smluv by tak skončilo u arbitráže, řekl generální ředitel LČR Jiří Novák.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jak hodnotíte rozhodnutí státu zdvojnásobit odvody LČR na sedm miliard korun?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě