logo Silvarium tisk

Jan BUMBA, moderátor

V České republice jsou čtyři národní parky, možná jich ale zanedlouho bude pět, anebo šest. Ministerstvo životního prostředí už před pár lety začalo uvažovat o zvýšení počtu území s nejpřísnějším režimem ochrany, ve hře je centrální část Jeseníků a také Křivoklátsko. O tom, že oba tyto regiony jsou krásné a příroda v nich je unikátní, není pochyb, ale co by vyhlášení národního parku znamenalo pro lidi, kteří v těchto místech žijí? Dnes se se starosty křivoklátských obcí setkal ministr životního prostředí Jan Dusík, aby právě tuto otázku probral. Napište nám, co si o tom myslíte vy, na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Můžete nám poslat i esemesku na číslo 9077703. Naším hostem je náměstek ministra životního prostředí František Pelc, dobrý večer.

František PELC, náměstek ministra životního prostředí

Dobrý večer.

Jan BUMBA, moderátor

A také starosta Roztok u Křivoklátu Vladimír Melč, dobrý večer i vám.

Vladimír MELČ, starosta Roztok u Křivoklátu

Hezký podvečer z Křivoklátska.

Jan BUMBA, moderátor

Pane náměstku, jak daleko jsou plány na vyhlášení národního parku na Křivoklátsku?

František PELC, náměstek ministra životního prostředí

Tak, paradoxně řečeno, jsou daleko, a jsou daleko ne proto, že jsme zahájili oficiální vyhlašovací proces podle zákona, ale jsou daleko proto, protože my se víc jak rok setkáváme se starosty, se zastupiteli i s veřejností v dotčeném regionu a snažíme se na to jít trošku jinak, než bývá zvykem. My se totiž snažíme kvalitní informovaností místních zastupitelů, samospráv dospět k tomu, že ten návrh toho vymezení i těch podmínek, pracovně řečeno, i návrh zákona budem dávat dohromady nebo dáváme dohromady spolu se zástupci obcí. A myslíme si, že to je poněkud lepší přístup, než přistoupit k tomu oficiálním způsobem podle zákona.

Jan BUMBA, moderátor

Jinými slovy, že to nechcete protlačit silou, abych tak řekl?

František PELC, náměstek ministra životního prostředí

Ano, přesně tak. My jsme, já jsem navštívil ten region a víc jak sedmnáctkrát a ta jednání byla velmi, velmi zajímavá. Samozřejmě nezastíráme, že tam to spektrum názorů je od velkého vítání toho projektu až po výhrady k němu, ale to je všechno důležité. A teprve teď se nacházíme ve fázi, kdy se dopracovávají oficiální dokumenty nezbytné pro zahájení toho vyhlašovacího procesu, ať už je to plán péče nebo další, další dokumenty.

Jan BUMBA, moderátor

Pane Melči, jako starosta, jak se díváte na možnost, že by na Křivoklátsku byl národní park?

Vladimír MELČ, starosta Roztok u Křivoklátu

Tak já osobně jako starosta obce Roztoky tuto snahu vnímám pozitivně, a to především z toho, že od toho očekávám posílení ekonomické stability regionu. Počítám i s tím, že by s touto aktivitou vznikly nový pracovní aktivity a pracovní místa, který by úzce souvisely se zvýšením kvality a úrovně cestovního ruchu.

Jan BUMBA, moderátor

Co myslíte, že by především bylo základem té ekonomické stability nebo prosperity, ve kterou doufáte?

Vladimír MELČ, starosta Roztok u Křivoklátu

No, hlavně ty nový pracovní aktivity a pracovní místa. A taky jelikož dneska všechno měříme financema, tak očekávám i jako starosta obce snadnější přístup k dotačním titulům, které jsou potom vyhlašovány právě pro obce, jejichž katastr leží na území národního parku zcela, nebo alespoň zčásti.

Jan BUMBA, moderátor

Pane Pelci, co by byla vůbec ta hlavní změna, kdyby byl na Křivoklátsku vyhlášen národní park?

František PELC, náměstek ministra životního prostředí

Tak samozřejmě my, jak jste správně řekl, máme vytipována ta nejcennější území a ta centrální část Křivoklátska je taková, že splňuje základní parametry toho potencionálního národního parku. Ten národní park je nejvyšší pro nejkvalitnější stupeň ochrany přírody, které můžeme jakémukoliv území nabídnout, a on na jedné straně přinese bezesporu zvýšenou ochranu toho unikátního prostředí té druhové rozmanitosti, která tam je vázána na celé systémy těch údolí.

Jan BUMBA, moderátor

A, promiňte, pane náměstku, že vám do toho skáču, ale není podmínkou národního parku, aby na tom území byly přirozené nebo alespoň málo ovlivněné ekosystémy? Splňuje toto kritérium Křivoklátsko?

František PELC, náměstek ministra životního prostředí

Ano, to je dobrý doplněk. Je to tak, současná chráněná krajinná oblast má skoro sedm set kilometrů čtverečních a ten navrhovaný národní park je lokalizován pouze v tý centrální části o rozloze zhruba 102 kilometrů čtverečních, kde jsou dochovány tý přírodě nejbližší lesní ekosystémy a z tohoto úhlu pohledu ta kritéria jsou bohatě splněná. Rozdíl by byl v tom, že v současnosti ty lesy nebo ta krajina tam plní funkci do určité míry ochrannou, ochranářskou, ale na druhou stranu samozřejmě jsou součástí hospodářských lesů a lesy v národních parcích se stanou po vyhlášení lesy účelovými, kde primárním posláním není produkce dřevní hmoty, ale zvýšená ochranná péče o ty lesní ekosystémy.

Jan BUMBA, moderátor

Pane Melči, řekl jste, že jako starosta jste pro národní park, řekl jste jasně, i proč jste pro, sdílí tento váš postoj i vaši spoluobčané v Roztokách nebo v okolních obcích?

Vladimír MELČ, starosta Roztok u Křivoklátu

Tak naši spoluobčané mají takové tři názory. Je část spoluobčanů, kteří sdílí stejný názor, ty ale se moc neprojevujou, pak jsou samozřejmě občani, kteří mají určité obavy ze vzniku národního parku, a ty jejich obavy spočívají především v tom, že se bojí omezení vstupu do lesa, vůbec do přírody, do těch přísně chráněných zón, potom se bojí omezení možnosti získávání palivového dřeva. A takovou třetí kapitolou je omezení práva myslivosti a práva rybářského.

Jan BUMBA, moderátor

A co třeba, abych tak řekl, práce v lese? Ta netvoří nějakou část obživy pro místní lidi? Protože jak jsme slyšeli od pana náměstka, hospodářské lesy by se změnily na ty chráněné a tam už by třeba nešlo těžit nebo něco takového.

Vladimír MELČ, starosta Roztok u Křivoklátu

No, my už jsme si v poslední době zvykli, že struktura práce v lesích Křivoklátska se hodně změnila a bohužel i lesnictví je jedním z odvětví, které je tady, nechci říct na ústupu, ale už není tak progresivní, jako bývalo. Na druhou stranu je nám vysvětleno, že třeba co se týká lesnických odborných činností, tak třeba jako že dneska když má revírník na starost určitou výměru, tak pokud bude národní park, bude mít výměru menší, takže tím vidím i možnost získání dalších pracovních míst. Samozřejmě omezí se těžba, takže ty těžařský pracovní místa se zase omezí.

František PELC, náměstek ministra životního prostředí

Já bych to doplnil.

Jan BUMBA, moderátor

Ano, prosím, pane Pelci, právě jsem vás chtěl poprosit o reakci.

František PELC, náměstek ministra životního prostředí

Pan starosta je kvalifikovaný v odpovědích, protože právě komunikujeme již poměrně dlouho. Tam rozdíl je zásadní v tom, že se zvýší intenzita péče, to znamená, že nemusí narůst a nenaroste samozřejmě objem těžby, ale bude rozšířená do celé plochy s větší intenzitou a tudíž jaksi bude poskytovat určité zázemí pro pracovní síly zejména v místě, v místním regionu. Tam ten předpoklad toho programu národního parku je v tom, že kromě zvýšené péče o ty lesní ekosystémy je tady i vazba na rozvoj cestovního ruchu, který má poněkud jiné parametry než to, co tam vídáme v současnosti, kdy drtivá většina návštěvníků vyjede na hrad Křivoklát a potom odjede. My chceme, aby ty služby tam byly poskytovány rovnoměrněji a jaksi v tom regionu nastala nějaká cesta trvale udržitelnějšího rozvoje.

Jan BUMBA, moderátor

A co ty obavy, velice pochopitelné obavy běžných lidí, že může být omezen vstup do lesa, že třeba nebudou moci vyjít na palivové dříví a podobně? Slyšel jsem, že prý někdo se i obává, že nebude moci jít na houby.

František PELC, náměstek ministra životního prostředí

No, tak samozřejmě obavy mohou být jakékoliv, ale my jsme právě v rámci těch diskusí tyto věci si vyjasnili i s pomocí starostů. Je to tak, že v případě modelového národního parku jsou ty nejcennější části v prvních zónách lokalizovány, kde ty vstupy jsou možné pouze po značených cestách, ale právě proto, že to není klíčový problém pro ochranu přírody v tomto území, tak tento, toto omezení ze zákona by se nevztahovalo nebo nebude se vztahovat na místní lidi a jim příbuzné a tudíž prostě ve vyhlašovacím zřizovacím výnosu, který bude taky zákonem toto bude ošetřeno, stejně tak jako s problematikou palivového dříví, která bude v dotčených lokalitách prostě přístupná skoro stejně jako teď.

Jan BUMBA, moderátor

Pane starosto, věříte, že by vyhlášení národního parku přilákalo hodně návštěvníků a tedy i příležitosti k podnikání pro místní lidi?

Vladimír MELČ, starosta Roztok u Křivoklátu

V tom já vidím jako starosta největší přínos a jsem o něm naprosto přesvědčenej. Svědčí to i o dalších aktivitách, které přímo teda nesouvisí s národním parkem, ale třeba takovou zajímavou myšlenkou je, zřídit přímo v Roztokách na břehu řeky Berounky takzvaný dům přírody Křivoklátska, což by určitě právě znamenalo to zvýšení kvality cestovního ruchu tak, aby ti turisti neměli skutečně jediný cíl cesty, a to hrad, ale i tu krásnou přírodu, kterou tady máme.

Jan BUMBA, moderátor

Není to ale jen takový předpoklad, spíše přání než skutečný odhad? Máte třeba nějaké studie toho, kolik by mohl národní park přilákat návštěvníků, pane starosto?

Vladimír MELČ, starosta Roztok u Křivoklátu

Prosím vás, až tak detailně to zpracovaný nemáme, ale v tomto případě záleží na nás, jo. My nesmíme čekat, jestli to tak bude, nebo nebude, ale my pro to musíme vytvořit podmínky, jo, aby jakmile ten národní park by byl vyhlášený, aby toto tady začalo fungovat. A můžu říct, že to bereme zcela vážně a připravujeme se na to s maximální zodpovědností.

Jan BUMBA, moderátor

Pane Pelci, máte třeba z nějakých jiných lokalit analýzy toho, jaký vliv na turistický ruch má vyhlášení národního parku?

František PELC, náměstek ministra životního prostředí

No, samozřejmě takové studie existují jak u nás, tak v jiných evropských zemích, dokonce i ve světě, a vyhlášení národního parku prostě v každém případě znamená zvýšení atraktivity regionu a zvýšení návštěvnosti toho regionu. To je neoddiskutovatelné. Pan starosta správně říká to, že záleží samozřejmě na místních podnikatelích, místních samosprávách, jak se k tomu postaví, a ten nárůst bude buď hodně vysoký, nebo bude poměrně chaotický, anebo bude s nějakým zázemím příprav a o to nám jde, abysme ve spolupráci se samosprávami to kvalitní zázemí, tu infrastrukturu pomohli tam vytvořit, ať už s využitím evropských operačních programů, nebo z našich národních programů, protože si myslíme, že ta stimulace v těchto krásných lokalitách, zpravidla ovšem hospodářsky marginálních, je ekonomicky na místě, a potom skýtá určité předpoklady udržitelnosti. A ten národní park Křivoklátsko takové parametry skýtá. Zkušenosti z bavorského národního parku, ale i z Národního parku České Švýcarsko jsou, že se prostě ta návštěvnost zvýší několikanásobně a samozřejmě i poptávka po těch turistických službách.

Jan BUMBA, moderátor

Když se, pánové, podíváme na některé věci, které se nesmí v národních parcích, tak vidíme, že se tam třeba nesmí chemicky ošetřovat silnice. Pane Melči, zvládli byste udržovat silnice bez chemického posypu třeba v zimě, jako je tahle?

Vladimír MELČ, starosta Roztok u Křivoklátu

My už to, prosím vás, zvládáme. Tento režim platí i za stávající situace, kdy ležíme v Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko, ale přiznám, že je to velký problém a mnohdy řidiči i starostové, někdy i já se zlobím na to, že se nesmí takzvaně solit, ale musím říct, že v poslední době už se dokážeme dohodnout i se správou chráněné krajinné oblasti, a když je ta takzvaná ledovka, tak nám povolí v tichosti a bez problémů komunikaci posolit a zajistit bezpečnou sjízdnost. A musím říct, že v poslední době, kdy byl sníh umrzlý a ujetý, tak se po takto udržených vypluhovaných silnicích jezdilo daleko lépe než po těch, kde byla břečka a solenej sníh, takže myslím si, že už s tím umíme žít a jsme schopni se dohodnout.

František PELC, náměstek ministra životního prostředí

Já bych, pane redaktore ...

Jan BUMBA, moderátor

Ano, prosím, pane Pelci?

František PELC, náměstek ministra životního prostředí

Pane redaktore, bych to upřesnil, je to otázka zajímavá, nicméně to vymezení národního parku je takové, že se jaksi kromě Karlovy Vsi nedotýká souvislých obcí, a ty cesty, které jsou běžně využívány pro veřejnost, se tam dotýkají jenom opravdu okrajově.

Jan BUMBA, moderátor

To znamená, že z hlediska dopravní obslužnosti by nebyl žádný problém, přestože Křivoklátsko je v centrální části země, na rozdíl třeba od Krkonoš.

František PELC, náměstek ministra životního prostředí

Tak, to by nebyl problém z hlediska těchto způsobů údržby, jiný problém tam je, na který nás starostové upozornili, že si tam zkracují dálkové, dálková doprava cestu kamiony, a tam tento problém není indikován ochranou přírody jako primární, ale samozřejmě stěží místní samosprávy a starosty, a ten chceme řešit i v oblasti přípravy toho návrhu zákona.

Jan BUMBA, moderátor

Pánové, prosím ještě k jedné věci a prosím krátce, Křivoklátsko je samozřejmě také Berounka, ráj vodáků, pro ty by se nějak výrazně zpřísnil režim, když v národním parku se nesmí třeba tábořit mimo vyhrazená území? Pane Pelci.

František PELC, náměstek ministra životního prostředí

Vzhledem k tomu, že Berounka je výrazný vodnatý tok, režim pro využívání vodáctví prostě by zůstal takový, jaký je teď.

Jan BUMBA, moderátor

Pane Melči, i s tím počítáte?

Vladimír MELČ, starosta Roztok u Křivoklátu

I s tím počítáme a naopak počítáme s tím, že bysme pro vodáky nějakou tu infrastrukturu ještě dobudovali tak, aby u nás byli ještě spokojenější, než jsou dosud.

Jan BUMBA, moderátor

Pánové, oběma děkujeme za rozhovor, děkujeme za účast v debatě, starosta Roztok u Křivoklátu Vladimír Melč a náměstek ministra životního prostředí František Pelc.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě