logo Silvarium tisk

V letitých sporech mezi Lesy České republiky (LČR) a producenty emisí o míře škod způsobených zplodinami na lesních porostech mířily naděje k novelizaci sedmnáct let staré vyhlášky č. 95/1999. Ta určuje způsob, jak poškození lesů spočítat, a LČR podle toho léta vymáhají od průmyslových a energetických provozů částky, které v souhrnné hodnotě dosahují stamilionů. Podle průmyslníků je však předpis zoufale zastaralý a nereflektuje aktuální míru znečištění, která v posledních letech značně poklesla. To uznávají i biologové a firem se nedávno zastal zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček. Ten vyzval ministerstvo zemědělství, aby vyhlášku přepracovalo a výtky zohlednilo.
Výsledný návrh se však překvapivě emisemi téměř vůbec nezabývá a řeší pouze škody způsobované v lesích rostoucími stavy zvěře. „Předložená novela vyhlášky č. 55/1999 Sb. vůbec nereaguje na výtky Veřejného ochránce práv, které byly ze strany předkladatele vyhlášky uznány" ohradila se proto Hospodářská komora. Podle Martina Tužinského z Teplárenského sdružení novelizovaný předpis paradoxně může nároky Lesů ČR ještě navýšit.
I ministerstvo zemědělství přitom už dříve samo uvedlo, že způsob výpočtu škod stanovený ve vyhlášce neodpovídá nynějšímu stavu. V aktuální Zprávě o stavu lesa, kterou má týdeník Euro k dispozici, pak resort uvádí, že znečištění ovzduší zplodinami je dlouhodobě stabilní a relativně nízké.
Proč se ministerstvo emisemi vůbec nezabývalo a zda bude na výtky údajných znečišťovatelů reagovat, není jasné. Mluvčí resortu Markéta Ježková odmítla vyhlášku až do doby vypořádání připomínek jakkoli komentovat.
Holčovice bývaly klidnou vesnicí v Nízkém Jeseníku, do jakých lidé z města jezdí odpočívat a odkud vyrážejí na výlety do kopců a hustých jehličnatých lesů. Dnes jsou svahy mnoha okolních vrcholků holé a z vesnice zmizel i někdejší klid: po silnici vedoucí skrz obci se každých pár minut prožene náklaďák. Dolů z hor jezdí těžká auta naložená smrkovými kládami, v opačném směru se pak znovu vracejí prázdná. Podobný obrázek je každý den od rána do večera k vidění i v okolních obcích. Když člověk zajde do lesa, uslyší hluk motorových pil a třesk železa, svahy jsou rozryté bahnitými koryty od těžkých pásových strojů.
Severní Morava se potýká s kůrovcovou kalamitou, jakou Česko ještě nezažilo, a nejhorší situace je právě tady, v Nízkém Jeseníku. Lesníci se snaží dalšímu šíření obávaného brouka zabránit a stromy kácejí nevídaným tempem, už nyní je ale jasné, že většina zdejších smrkových lesů navždy zmizí. Ministr zemědělství nyní mluví o přírodní katastrofě a podobně dramatická slova znějí i odjinud, kalamita – která přitom trvá už dva roky – se ale i přesto do hlavních zpráv médií dostane jen zřídka. O to silněji si člověk po příjezdu na místo klade otázku: Jak se to mohlo stát?

Celý článek najdete zde.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě