logo Silvarium tisk

Konec holých strání. V lese u Mácháče už se těžit nebude
CHKO už dál nechce kácet kůrovcem napadené stromy v národní přírodní rezervaci Břehyně Pecopala u Doks. Ekologové chtějí, aby za těžbu padly pokuty a tresty.

ČESKOLIPSKO Motorové pily už se nerozeřvou v donedávna panenské přírodě národní přírodní rezervaci Břehyně-Pecopala v okolí Máchova jezera. Správa CHKO Kokořínsko – Máchův kraj zde vzdala boj proti kůrovci pomocí intenzivní těžby. Zároveň změnila výjimku, na základě které zde vlastník lesa (Vojenské lesy a statky ČR) kácel napadené smrky.

„Nepovolili jsme intenzivní těžbu, která zde probíhala v minulosti. Dál už touto cestou jít nechceme. Myslíme si, že takto velké zásahy do rezervace nepatří. Území ponecháme přírodním procesům," řekl MF DNES zástupce vedoucího správy CHKO Kokořínsko – Máchův kraj Michal Smrž.

Zákaz intenzívní těžby platí na dva roky, pak se bude CHKO případnými žádostmi zabývat a znovu je posuzovat.

Celý článek najdete v MF Dnes.

Komentáře  

+3 # Starý 2019-09-26 08:01
No skvělé, udělejte si pojednání kolik, například za deset let projede mechanizace po lesním hektarovém pozemku a kolik na zemědělském?
To budete čubrnět !!!!
A pak kde by bylo vhodné ponechat plodiny ve prospěch stínu a ochrany půdy !!!!

Vaše hodnocení mi tak nějak nesedí a v příměrech úplně propadají.

Ledaže by jste u vás v kraji neměli pole a souvislosti-porovnán í vám přirozeně unikají, ale i to jde omluvit.
-10 # Vladimír Pelíšek 2019-09-25 10:58
Samozřejmě moudré rozhodnutí. Pokud se totiž radikálně neochladí a nezvlhčí klima, smrk z většiny ČR během několika desítek let tak jako tak spontánně vymizí. Žádné zásahy na to nebudou mít významný vliv - ano, možná tento proces tu a tam zpomalí, zato výrazně znesnadní přirozenou obnovu. Obří paseky od obzoru k obzoru bez mrtvé dřevní hmoty coby aspoň mírného stínu a zdroje živin, plus uježděná půda, je totiž to poslední, co naše lesy potřebují.
Z důvodu této situace zmizí lesy (resp. smrk) z téměř poloviny současné lesní půdy, což bude mít obrovské (bohužel negativní) dopady na klimatické poměry v ČR. Není a nebude v silách země takto obrovskou plochu rychle zalesnit, takže na řadě míst na desítky let porostou pouze jakési lesiny sestávající z měkkých dřevin, které budou fci lesa plnit aspoň částečně. Velkoplošný pasečně-holosečný způsob hospodaření s boreálními dřevinami, v ČR dovedený do zrůdné dokonalosti, tak ukáže opravdu v plné síle, co DOOPRAVDY naší přírodě přináší.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě