V českých lesích roste podíl jehličnanů i listnáčů starších 60 let, které jsou ve výrazně špatném stavu důsledkem imisního zatížení lesních ekosystémů v uplynulých desetiletích. Ve významně špatném stavu bylo loni 77 procent starších jehličnanů a 43 procent listnáčů.
Vyplývá to ze Zprávy o životním prostředí ČR za rok 2018, kterou v pondělí projedná vláda.
„Špatný zdravotní stav lesních porostů je důsledkem intenzivního imisního zatížení lesních ekosystémů v uplynulých desetiletích, kdy starší porosty byly zásadně ovlivňovány zhoršenou kvalitou ovzduší již od stádia raného růstu," uvádí materiál.
Od roku 1989 se imisní situace zlepšila, lesní porosty ale reagují na změny se značným zpožděním. Stav stromů v lesích je negativně ovlivňován také stupňováním výskytu lýkožrouta smrkového a projevy změn klimatu, jako je sucho a silný vítr. Mnohé z lesních porostů jsou podle zprávy navíc charakterizovány nevhodnou druhovou skladbou.
Hodnocení je definované mírou defoliace, tedy relativní ztrátou asimilačního aparátu v koruně stromu. U jehličnanů se zvýšila z 64,8 procenta v roce 2000 na loňských 76,6 procenta. V roce 2017 to bylo 74,1 procenta. U listnatých dřevin se podíl zvýšil z 25,8 procenta porostů v roce 2000 na 42,8 procenta v roce 2018, což je o 2,5 procenta více než předloni. Z jehličnanů jsou nejvíce poškozené borovice, dále modříny a smrky. Z listnáčů vykazuje nejvyšší míru poškození dub.
Celý článek naleznete zde.