logo Silvarium tisk
Název: Kinský chodí raději do lesa za fořty, než na recepce
Zdroj: Vysočina - týdeník
Datum: 04.01.2007
Podtitulek: Místo tetřevů tokají u Dářka výletníci
Autor: JAROSLAVA MIKEŠOVÁ, ČTK
Rubrika: Zpravodajství

Žďár nad Sázavou - Osmasedmdesátiletý Radslav Kinský vstává ráno kolem šesté a každý den, jak říká, chodí do práce. Patnáct let nese odpovědnost za správu 5626 hektarů lesa, 176 hektarů zemědělské půdy, 470 hektarů rybníků a také za asi stovku zaměstnanců. Rád by své starosti předal synům či vnukům, ale jak řekl, dokud může, tak hospodaří za ně. Raději než na nějaké recepce v Praze si chodí popovídat s fořty do žďárských lesů.
"Chodím do práce každý den, tím se člověk trochu udržuje. Dopoledne strávím v kanceláři, odpoledne v terénu. Rád chodím také na lov, skoro každý večer. I když nelovím aktivně, tak alespoň vidím, co se v lese děje," popsal.
Za vášnivého lovce se Radslav Kinský nepovažuje. Jeho největší jelení trofej visí v galerii Kinských na zámku. U Dářka pamatuje ještě tetřevy i tetřívky. "Teď tam místo nich tokají výletníci," směje se.

Peníze do památek
Do obnovy památek či rybníků ve svém majetku investoval za 15 let desítky milionů korun. Odhaduje, že nejnutnější opravy jsou hotovy ze 70 až 80 procent.
"Pak jsou tu památky, na které jsme se ještě nedostali, třeba stará prelatura nebo bývalý pivovar. Ty by ale potřebovaly na záchranu velké investice a na to sami nemáme," konstatoval. Jednal o jejich využití v Praze s představiteli různých institucí, ale těm se podle něj na venkov nechce.
V sálech zámku je 49 let Muzeum knihy Národního muzea, v jehož radě Kinský zasedá. Byl by rád, kdyby v areálu zůstala i obecná škola, která tam sídlí už více než 200 let. "Myslím, že děti, které vyrůstají v tomto prostředí, si vytvoří jiný cit pro kulturu, než když jsou jen mezi paneláky a průmyslovými objekty," řekl Kinský.
Na obnovu památek či rybníků jdou peníze z hospodaření v lesích. Naposledy v říjnu skončila obnova nejstarší kamenné památky města - Studniční kaple Panny Marie. Kinský do ní investoval půldruhého milionu korun. Miliony korun byly vynaloženy také na odbahnění a opravy rybníků.
Třeba Hamerský přišel na téměř devět milionů korun, Zuberský, jemuž se protrhla hráz, vyšel na více než 10 milionů. Odbahnění a oprava bezpečnostního přelivu rybníka Konvent stála více než 32 miliony korun. Na ekologické investice v Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy se Kinskému podařilo získat státní dotace.

JAROSLAVA MIKEŠOVÁ, ČTK

Foto - Pracovní den Radslava Kinského začíná každé ráno v šest hodin.
Foto Jiří Marek

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jak hodnotíte rozhodnutí státu zdvojnásobit odvody LČR na sedm miliard korun?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě