ALBRECHTICE/DESNÁ / Ten dvoutunový kamenný sokl vymrštila do koryta řeky vražedná vlna, která se v Jizerských horách vzedmula poté, co se 18. září 1916 protrhla přehrada na Bílé Desné. Teď se balvan stane pomníkem příběhu o sypané hrázi, jež měla ochraňovat údolí pod sebou, ale zničila ho.
„Kamenný sokl, z něhož pomník vznikne, leží zatím těsně pod bývalou přehradou na jakémsi poloostrově," říká Jaroslav Zeman, starosta Albrechtic v Jizerských horách. Na jejich území se Protržená přehrada rozprostírá. „Na pomníku budou jména všech obětí katastrofy. Když jsme před šesti lety začali připravovat pietu ke stému výročí protržení přehrady, mluvilo se o šedesáti dvou mrtvých," prozrazuje Zeman. Kronikářka z města Desná Dana Nývltová však během uplynulých let zjistila, že si tragédie vyžádala dokonce šedesát sedm obětí. Čtyřicet šest dospělých a devatenáct dětí přišlo o život ihned, další dva lidé zemřeli v nemocnici.
Na pomníku se však neobjeví jména všech obětí i s daty jejich narození. U devíti z nich se nikdy nepodařilo zjistit totožnost.
U mnoha mrtvých jsou naopak známá i jejich povolání. Ničivý proud vody usmrtil pod přehradou například pradlenu z Rokytnice nad Jizerou.
Podobu pomníku vymysleli studenti Střední uměleckoprůmyslové školy z Jablonce nad Nisou. Zadaly jim ho Lesy České republiky.
„Přáli jsme si, aby pomník byl jednoduchý a stál na klidném místě, a ne tam, kde se na Protržené přehradě pohybuje nejvíce lidí," podotýká Ludvík Řičář, krajský ředitel Lesů České republiky. „Kamenný blok obepnou kovové pásy se jmény obětí a na jeho vrcholu bude malý křížek. Pomník vznikne ještě před letními prázdninami."
Jablonecká škola navrhla také pamětní medaile k výročí protržení přehrady. „Vyrazíme jich sto," dodává Zeman. „Vydáme také novou publikaci, jež katastrofu z roku 1916 připomene. Bude nejen v češtině. Chystáme také společnou německo-polskou verzi."
Celodenní vzpomínka
Pieta k tragédii na Bílé Desné se uskuteční v neděli 18. září. Přesně sto let po katastrofě. Ačkoliv nikoliv na den. Přehrada se protrhla v pondělí.
„Vzpomínka začne pravděpodobně v deset hodin ráno a skončí v pět hodin odpoledne," tvrdí Zeman. Bohoslužbu a minutu ticha za oběti neštěstí naplánovali organizátoři na půl čtvrté odpoledne. Jedná se o dobu, kdy dva lesní dělníci zpozorovali před sto lety první pramínek vody, prosakující z hráze přehrady." Podle Zemana se do piety zapojí také Povodí Labe. Na velkoplošné obrazovce nabídne návštěvníkům Protržené přehrady počítačovou vizualizaci, která jim v den smutného výročí ukáže, co se dělo v korytě Bílé Desné a v jejím údolí během katastrofy.
„Necháme vyčistit starý rakouskouherský film z roku 1916, zachycující krajinu a města a obce po protržení přehrady," uvádí Zeman. „Při pietě ho promítneme."
Zeman a ostatní starostové z Tanvaldska by chtěli udělat z Protržené přehrady turistický magnet. Pomáhají jim Lesy České republiky, Povodí Labe i Chráněná krajinná oblast Jizerské hory.
Před třemi lety obnažili lesníci zarostlou hráz, když z ní vykáceli smrky. Povodí Labe vloží do úprav torza přehrady až milion korun. Při zářijové pietní akci uvidí návštěvníci opravenou šoupátkovou věž na hrázi a tabule s historickými fotografiemi a texty.
Lesníci obnoví na jaře cestu, jež vede od Desné údolím řeky až k Protržené přehradě. Desenská radnice tam vztyčí panely s texty o živelné pohromě z roku 1916. Budou čtyřjazyčné - v češtině, němčině, angličtině a polštině.
V uplynulých třech letech okrášlily Protrženou přehradu vyhlídkové plošiny, schody, turistické chodníky a lávka spojující oba břehy Bílé Desné.
Útulna pro turisty
Lesy České republiky tam loni dobudovaly dřevěnou útulnu pro výletníky. A nechodí jich tu málo. „Od začátku listopadu 2014 do konce října loňského roku bylo u Protržené přehrady počítadlo," upozorňuje Zeman. „Prošlo vedle něj 55 tisíc lidí. Další tisíce se k Protržené přehradě dostaly z jiných směrů."
Útulna poskytne úkryt, pokud je vysoko na hřebenech zaskočí počasí. Stála přes tři čtvrtě milionu korun a vyrostla na místě, kde stávala německá Krämerova bouda. Vyhořela těsně po 2. světové válce, pravděpodobně ji zapálili příslušníci revoluční gardy, když přišli dělat do Sudet „pořádek".
„Při výročí bude již v útulně také občerstvení. Na akci počítáme také se stanem a se stánky s jídlem a pitím," říká Zeman. „A také s kyvadlovou dopravou. Autobusy vyjedou z Desné a vrátí se tam po okruhu přes Mariánskou horu, Albrechtice a Tanvald."
67 tolik obětí měla tragédie na Bílé Desné. V září od ní uplyne 100 let.