logo Silvarium tisk

Ing. Tomáš DUDA, ředitel FSC ČR, o. s.
--------------------
Organizace Forest Stewardship Council je mezinárodní organizace, která vznikla v roce 1993, a založili ji několik set členů. Je to tedy členská organizace. Mezi ně patřili jak vědci, lesníci, obchodníci se dřevem, certifikační firmy. A vlastně v tom roce 93 založili organizaci, která je postavená na třech pilířích. Je to pilíř enviromentální, sociální a ekonomický.

redaktorka
--------------------
Dřevo je obnovitelný zdroj a užívání výrobků z něj je k přírodě šetrnější než užívání výrobků z plastů, ropy či kovů. Těžba dřeva bohužel většinou neprobíhá tak, aby se lesy mohly obnovit. Dochází k bezmyšlenkovitému drancování od amazonských pralesů až po tuzemské lesy. Nejrozsáhlejším pokusem o zjednání nápravy je mezinárodní certifikace FSC. V Čechách o něj ale usilují jen nevládní organizace a soukromí lesníci, nikoli státní lesy.

Ing. Tomáš DUDA, ředitel FSC ČR, o. s.
--------------------
Česká pobočka té organizace vznikla v roce 2002, jsme vlastně, měli jsme Fairwood a mezi ty zakládající členy patřili čeští lesníci, majitelé lesů, byli tam vědci z univerzit, byli tu lidi z nevládních organizací a vlastně od roku 2002 fungujeme nepřetržitě až do současné doby, kdy vlastně tady teďkon pracujeme v pěti lidech. Já jsem se do organizace připojil před desíti lety.

MVDr. Jaromír BLÁHA, Hnutí Duha
--------------------
V praxi to šetrné hospodaření znamená, že se nepoužívají velké holoseče, že se nepoužívají vůbec nebo v minimální míře, jsou velmi omezené, že se nepoužívají chemikálie, že se preferuje přirozená obnova těch lesů, že se napravuje druhová skladba tak, aby v lesích rostly stromy, které na to konkrétní místo patří, to znamená, aby se nepěstovaly plošně nějaké smrkové nebo borové plantáže, monokultury, které potom v těch zmíněných klimatických podmínkách například dneska hynou a vidíme, že to je všude velký problém.

redaktorka
--------------------
Jaromír Bláha ví, o čem mluví. Když si stavěl dům, dlouho hledal, aby ani jediná použitá kláda nebyla získána nešetrně k lesu.

MVDr. Jaromír BLÁHA, Hnutí Duha
--------------------
Takže člověk si pořizuje nějaký výrobek ze dřeva, například nábytek, hračky i jiné výrobky ze dřeva, nemusí to být zrovna dům. Ten může u nás nakoupit v některých řetězcích, které výrobky s tímto certifikátem poskytují. Bohužel často se stává, že to dřevo s tímto certifikátem nepochází z Čech, ale je dováženo ze zahraničí. Tam k tomu pak přistupuje samozřejmě zátěž, obrovská zátěž životního prostředí tou nesmyslnou dopravou. Tady se dostáváme do naprosto absurdní situace, kdy naše státní lesy odmítají svoje lesy certifikovat, nabízet firmám, které mají zájem to dřevo kupovat, dřevo s certifikátem FSC, dřevo, kterým by garantovaly, že hospodaří šetrně. Takže ty firmy, které chtějí svým zákazníkům nabídnout takové dřevo, tak ho musí dovést například z Polska nebo ze Slovenska. Často se setkáváme s tím, že někteří obchodníci, po kterých zákazníci požadují to certifikované dřevo, tak nabízejí dřevo s certifikátem jiným než FSC, s certifikátem PEFC, Pan European Forest Certification. Tady varuji, to je certifikace, kterou považujeme za blamáž, za klamání zákazníka, protože ta certifikace nezaručuje naším zákazníkům nic jiného než že lesy, ze kterých pochází, hospodaří v souladu s naším zákonem, a ten zákon nezaručuje šetrné lesní hospodaření. Ta druhá certifikace PEFC vznikla vlastně v reakci na certifikační systém EFSC, který začal požadovat po vlastnících lesů značně vyšší standard hospodaření v Evropě, než někteří z nich byli zvyklí, takže se prostě založili vlastní certifikaci, prohlásili o ní, že je to certifikace, která zaručuje šetrné hospodaření, ačkoliv ty standardy vůbec takové tak kvalitní nejsou, a klame zákazníky, spotřebitele tím, že jim nabízí něco a přesvědčuje je o tom, že garantuje něco, co ve skutečnosti negarantuje.

redaktorka
--------------------
Ikea plánuje, že do roku 2020 musí být veškeré její výrobky certifikované známkou FSC. Nedostojí-li tomu Česká republika, jde proti svým ekonomickým zájmům.

Ing. Tomáš DUDA, ředitel FSC ČR, o. s.
--------------------
Do roku 2020 musí být stoprocentně buď to s FSC certifikovaného materiálu, anebo to musí být recyklovaný materiál. Takže i tady je jasný signál i pro české lesníky a dřevozpracovatele, kteří dodávají do toho řetězce, tak to, že pokud tady v roce 2020 nebude více certifikovaných lesů, tak se přestěhují prostě do regionů, kde se o lesy chtějí starat šetrně a chtějí to doložit právě tímto certifikátem.

Mgr. Martin KOUBEK, Ph.D., FSC ČR
--------------------
Zatímco prostě PEFC si udržuje jakoby trvalou udržitelnost, což je velmi špatně aplikovatelný jako obecný pojem, tak FSC hospodaří přírodě blízce. To znamená kyselost půdy, degradace půdy, tak to všechno ten zdravotní stav lesů včetně smrkových monokultur, včetně holosečí nebo holosečný hospodaření, tak tohle by FSC řešilo.

redaktorka
--------------------
Lesů pyšnících se certifikací FSC známkou šetrného hospodaření je u nás zatím jen několik. Nejrozsáhlejší jsou lesy na Svitavsku spravované inženýrem Hronem.

Ing. Milan HRON, lesní správce certifikovaných FSC lesů
--------------------
Hospodaříme s lesem, nikoliv jako s komplexem, jako s porostem, kde je potřeba celý smýtit a celý takzvaně obnovit. Ale vybíráme jednotlivé stromy ať už z toho pohledu, že nám připadají nebo že jsou nemocné, vykazují příznaky napadení houbou, škůdci, jsou ve špatném stavu mechanickém a podobně. Málo přirůstají, což je zase takový nějaký projev toho, že tomu stromu se nedaří moc dobře. Takže vybíráme jednotlivé stromy po lese, čímž vlastně ponecháváme ty odolnější jedince, takže ten les je potom soustavou odolných jedinců a daleko lépe odolá nějakým nahodilým rušivým vlivům.

Ing. Tomáš DUDA, ředitel FSC ČR, o. s.
--------------------
Nedostatek certifikovaných lesů a FSC suroviny v České republice samozřejmě jednak přináší komplikace těm dřevozpracovatelům, snižuje to jejich konkurenceschopnost a taky je to nutí dovážet to dříví ze zahraničí z těch zemí, kde ty certifikované lesy jsou a kde je té suroviny dostatek, a taky to zvyšuje v podstatě ekologickou stopu České republiky tím, že se musí dovážet z větších vzdáleností. A řešením, které je nasnadě, je to, aby se v České republice certifikovalo více lesních majetků a kdo jiný než prostě třeba státní lesy, které by měly být vzorem jednak nějakému šetrnému lesnímu hospodaření, ale taky by měly dbát na konkurenceschopnost toho navazujícího dřevozpracovatelského průmyslu, taky na řadě míst hospodaří už i podle pravidel toho certifikačního systému, jo. Čili toto je věc, která by samozřejmě českým dřevozpracovatelům nejvíce pomohla, a taky by to pomohlo snížit třeba i tu ekologickou stopu České republiky, že by se to dříví potom nemuselo dovážet z takových velkých vzdáleností.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě