Olomouc, Hranice – I když stromům uleví, sobě může nadělat pořádné problémy. Řeč je o těch, kteří by se vydali pro tradiční symbol Vánoc – jmelí – na cizí a bez povolení. Pokud je přistihne vlastník lesa nebo při lezeckém výkonu poškodí strom v aleji, hrozí mu několikatisícová pokuta.
Že letos je o „živou" vánoční dekoraci zájem, potvrzují Lesy města Olomouce. Po jmelí, které v pátek dodaly na olomoucký vánoční trh, se jen zaprášilo. Lesníci hlavně o posledních předvánočních víkendech hlídají porosty bedlivěji právě kvůli možným nájezdům zlodějů stromků a nenechavcům, kteří by se vydali řezat jmelí.
„Kde jsem jmelí natrhal? To není moje. Mám ho od dodavatele," vysvětloval prodejce v centru Olomouce nad čerstvě uřezaným kulovitým trsem jmelí, který měl v průměru možná metr. Na otázku, odkud je dodavatel a jestli prodejce má nějaký doklad o nabytí rostliny, začal vysvětlovat, že jde o firmu z Jablonce nad Nisou. Trs nabízel za 200 korun. „V Praze za něj dáte i pětkrát tolik," ponoukal k nákupu pan Petr. Celé jméno neprozradil.
Prodejce Petr Kovářík, který nabízí jmelí na olomoucké tržnici, ho natrhal na své zahradě. „Je z jabloně. Máme toho tam poslední roky hodně," vysvětloval původ jmelí.
Pokračování na straně 5
Kdo by šel pro jmelí na cizí, riskuje úraz i pokutu
Dokončení ze strany 1
Ocelé trsy jmelí a svazky vidličnatě článkovaných větví oblíbené vánoční dekorace mají zákazníci zájem. Ten tentokrát trochu zaskočil i Lesy města Olomouce. „Co jsme v pátek navezli na Floru, po tom se zaprášilo. Asi prodejců není v Olomouci tolik, nevím," popisoval v pondělí zástupce ředitele společnosti Ivo Koláček. „Musíme honem něco nachystat, ať zákazníkům žádané zboží rychle dodáme," usmál se.
Olomoucké lesy nevydávají povolenky zájemcům o jmelí. Na předvánoční trh dodávají oblíbenou rostlinu samy. S požadavkem na vyřezání stále zeleného poloparazita dřevin se letos neobrátili trhači ani na společnost Ekoltes, která obhospodařuje 250 hektarů městských lesů v Hranicích. „Musejí mít povolení vlastníka, jinak riskují postih," varoval Petr Vítek z hranické firmy. „Hlavně o víkendech jsme nyní posílili kontroly. Najdou se lidi, kteří by si chtěli stromek ukrást. Taky nestojíme o to, aby nám stromy někdo poškozoval kvůli jmelí. Zatím jsme nepřistihli nikoho," informoval Petr Vítek.
Podle Lesního zákona je sběr jmelí v lese zakázán, avšak vlastník může z tohoto zákazu udělit výjimku. „Ročně jich vystavujeme několik s podmínkou, že lezci nepoškodí strom a mají příslušná osvědčení," vysvětloval Václav Lidický, výrobně technický ředitel státního podniku Lesy ČR. Při nelegálním opatřování jmelí může lesní stráž trhače na místě pokutovat až dvěma tisíci korunami, ve správním řízení pak může dostat až pět tisíc korun. Není vyloučena ani náhrada škody. Státní podnik v těchto dnech zvýšil kontroly zejména kvůli krádežím lesních stromků. „Posilujeme lesní stráže, které mohou za krádež stromku na místě udělit blokovou pokutu dosahující až 15 tisíc korun," varoval Václav Lidický.
Jmelí se snadněji trhá mimo les, zejména v alejích či zahradách. I tam ale kromě úrazu riskují lezci postih.„Kdoby si chtěl na vánoční trh vyřezat jmelí v aleji podél komunikace, musel by mít povolení. V případě, že by strom výrazně poškodil, zahájili bychom správní řízení, v němž by trhačům hrozila sankce," upozornil Jaroslav Krempl, vedoucí Střediska údržby Olomouc Správy a údržby silnic Olomouckého kraje.
Listnatých stromů, ať jsou to topoly, javory či jabloně a švestky, ozdobených kulovitými trsy jmelí rok od roku přibývá. Vedle listnáčů napadá i jedle a borovice. Jmelí se nejlépe daří na břehových porostech, v alejích, sadech a parcích, především na dřevinách rostoucích na méně kvalitních půdách. „V posledních letech je ho hodně na jabloních podél silnic," uvedl již dříve dendrolog Zdeněk Mráček. Expanzi přičítá tažným ptákům. Tato rostlina totiž potřebuje pro rozmnožování, aby semeno prošlo trávicím ústrojím zvířete. Roli opeřenců vidí jako významnou v rámci šíření poloparazita také dendroložka Irena Vágnerová. „Na tahových cestách ptáků je jmelí více," podpořila teorii. „Jsem však přesvědčena o spojitosti s vitalitou dřevin. Poloparazit snáze naruší hostitelskou rostlinu, když je její tkáň oslabena. A je vidět,že stromy, na kterých roste jmelí, nemají dobrou vitalitu," objasňovala již dříve další vliv na šíření jmelí v Olomouckém kraji.