OLOMOUC Není proti ní účinný lék ani způsob ochrany. Řeč je o smrtelné slizotokové nekróze, která decimuje kaštany v celé Evropě. A nevyhnula se ani obnovené olomoucké Rudolfově aleji. „Napadené stromy bohužel nemají šanci přežít," říká vedoucí odboru životního prostřední radnice a biolog Petr Loyka.
* Jaké má choroba příznaky?
V kůrách napadených jírovců jsou praskliny, ve kterých je viditelný výron tekutiny. Stromy také mají nápadně řidší korunu a světlé, menší listy. O onemocnění ale můžeme hovořit až po vyšetření vzorků, nejde je určit jen pohledem. Jinak řečeno, stromy mohou vykazovat některý z příznaků nemoci, přestože napadené nejsou. Třeba světlé listy může mít na svědomí letošní sucho.
* Co je příčinou onemocnění?
To zatím nelze s určitostí říct. Já dávám nástup nemoci do souvislosti se změnou klimatu. V Česku byla choroba poprvé zaznamenána v letech 2002 až 2003, ve světě zhruba v 70. letech, a to v Indii. To by potvrzovalo moji teorii o změně klimatu.
* Je bezpodmínečně nutné chorobou zasažený strom pokácet?
Napadené stromy bohužel nemají žádnou perspektivu, nemají šanci přežít. Postupně odumřou. Kácení je zatím jediný způsob, jak zamezit dalšímu šíření infekce. Každopádně bych chtěl říct, že Flora při obnově aleje nakoupila ty nejlepší stromy, které v Evropě byly.