logo Silvarium tisk

Především v reakci na kůrovcovou kalamitu chtějí někteří lesníci nahrazovat smrk nepůvodní douglaskou tisolistou ( Pseudotsuga menziesii ). V poslední době se v lesnické literatuře i v médiích objevují různé argumenty v její prospěch. Chápeme, že douglaska může být ekonomicky výhodnou dřevinou pro produkci dřeva. Z ekologického hlediska je to však dřevina velmi nevhodná, hrozící nekontrolovatelným šířením (invazí) v budoucnosti.

Ve vědecké literatuře bylo již před časem publikováno (Carrillo-Gavilán & Vila 2010), že douglaska je nejvíce zdomácnělý (tj. přirozeně se množící, a tudíž i potenciálně invazní) druh ze všech geograficky nepůvodních jehličnanů pěstovaných v Evropě. Není divu, i v oblasti svého původního rozšíření (od severu Mexika až téměř po jižní část Aljašky) roste na mnoha různých typech stanovišť (Da Ronch a kol. 2016).

Celý článek najdete zde.

Komentáře  

+3 # Josef Knap 2020-02-04 12:15
Tak tomu říkám mnoho povyku pro nic neb douglaska je rychlým vývojem klimatické změny dnes v ČR prakticky out. Třeba já už douglasku tisolistou v mém arboretu cca 20let neudržím a výsadby učiněné někdy kolem roku 1995 mi odešly během pár let a to teplem. Ty cedry viz fota na odkazu v mém arboretu mají cca 20-40let. Kdy již přírodovědci botanici akademici dostanou rozum a zkusí v našich lesích po jejich rozvalu vysazovat cedry, které nejsou severoamerického původu, ale dokonce EU původu neb rostou svým druhem Cedrus brevifolia i na Kypru!!! Zde jejich fota v mém arboretu po 40letech pěstování z malinkých 3letých semenáčků: www.facebook.com/.../10215956411371661 ,,, Toho mnoho povyku pro nic páchá naše akademická obec, za kterou se proto hluboce stydím - zde: ekolist.cz/.../...
-2 # Vladimír Pelíšek 2020-02-04 13:23
Souhlasím s Vámi. Douglaska skutečně na některých místech ve 2. a 3. LVS v uplynulých letech odešla suchem, kůrovec nebyl u ní v těchto případech zaznamenán. Samozřejmě záleží i na provenienci douglasky, jinak se bude chovat douglaska původem z hor severní Kalifornie a jinak douglaska kanadská.
Upřímně: nejméně od ledna 1987, kdy naposledy byly u nás i v nížinách zaznamenány ranní mrazy -25 až -28, nebyl v ČR zaznamenán úhyn cedru atlasského nebo libanonského mrazem (jedince, které někdo v říjnu nasadil a vlivem i mnohem mírnějších mrazů se nedožili jara, nepočítám). Poslední cedry ohrožující epizodou byla zima 2005/2006, kde ve 2.-3.LVS došlo na několika místech k částečnému omrznutí cedrů himalájských, ale vždy to byly indické provenience, nikdy ne třeba Karl Fuchs, a vždy se z toho ty stromy rychle vzpamatovaly.
Francie, nížiny severní Itálie a další regiony, kde byly zimy před několika dekádami tak teplé, jak jsou teď u nás, mají i staleté, nádherné cedrové porosty, a dokonce i cedr himálájský je tam běžným lesním stromem.
Někteří Vás budou stále mínusovat, aniž by uvedli jediný protiargument. Myslím, že by bylo fajn, kdyby v takovém případě zasáhl administrátor těchto diskusí, protože pokud připustí, aby někdo takovýmto nízkým až podvraťáckým způsobem diskusi pod články znehodnocoval, shazuje tím prestiž celého tohoto webu, jedná tedy zřejmě proti zájmům zaměstnavatele.
-3 # Josef Knap 2020-02-04 15:52
Vladimíre, to byste mi prokázal ale medvědí službu neb já chci tady odhalit proč jsou mé cedry tak odmítány buržuji, naopak prosím poproste admina, aby do mé diskuse a mých příspěvků nezasahoval neb řeknu brzo tady a teď pravdu - večer. Budou to tvrdá slušná slova třídně ovšem neslušná a z hlediska buržoazního individualismu též neslušně tvrdá třídně slova neb já se odmítám řídit tím bigotním buržoazně liberálním, že kde začíná svoboda druhého končí svoboda moje neb ona ještě existuje např. v ČLR či Íránu svoboda kolektivní = svoboda kolektivu nad svobodou jednotlivce a tím přístupem nás ČLR ekonomicky poráží ,,, ale to rozvedu a ukážu na praktických svých zkušenostech. Zatím jenom prozradím, že jsem z jistých důvodů znovu pověřil ochranou mých cedrů před buržuji mou dceru Yusufu, jejíž nick je v bio-military gardistických kruzích a jednotce QUDS Doktorka Trypanosoma a je jasné tedy, jak a čím mé cedry bude hájit a chránit. K tomuto už tedy nikdy nedojde, jak došlo v r. 2009 - viz zde: https://ingjosefknap.rajce.idnes.cz/BAMBUSY_A_STROMY_v._ROUNDUP_A_DLOUHE_TELESKOPICKE_PAKOVE_NUZKY/ kvůli tomuto - viz odkaz: https://ingjosefknap.rajce.idnes.cz/CEDRY_v._BAZEN/ ,,, A zde má dcera 34letá Yusufa Knap Ghanem Tonekaboní, členka QUDS - prý dělám hezký holky. Zde Yusú na Pinterestu - její fota: https://i.pinimg.com/originals/23/45/25/234525056230f32fa8f09e8fb7f0df9b.jpg ,,, https://i.pinimg.com/originals/08/e2/60/08e260dcb9bf0b203869f07d32aacf3e.jpg
+2 # schutzmeister@iex.cz 2020-02-05 12:27
Cituji Vladimír Pelíšek:
Souhlasím s Vámi. Douglaska skutečně na některých místech ve 2. a 3. LVS v uplynulých letech odešla suchem, .

A jsem zase tam, co jsme byli. Jakej druhej stupeň ? Tam snad každej soudenej člověk sadí dub s habrem ? Ta doglaska ale v 6 a 7 lvs roste skvěle. A sází se, co můžu sledovat, tak kolem 30%. Takže to nejni zase tak zanedbatelný. Protože kdo by se patlal s jedlí, když doglaska za 3-4 roky odroste a má dvojnásobnej přírůst, co SM.
Takže těm duháckejm obavám lze rozumět.
+8 # Rensa 2020-02-05 08:59
Jen aby to nepomrzlo:
https://www.novinky.cz/veda-skoly/clanek/lidstvo-zrejme-ceka-nova-mala-doba-ledova-331750

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě