logo Silvarium tisk
Název: Kalamita obnovila boj o kůrovce
Zdroj: Lidové noviny
Datum: 05.02.2007
Autor: MAREK KERLES
Rubrika: Domov

VIMPERK Na Šumavě se znovu otevřel spor o kůrovce. Tentokrát v souvislosti s následky větrné kalamity, která na celé Šumavě polámala nebo vyvrátila 650 000 metrů krychlových dřeva. Zatímco někteří šumavští starostové by nejraději kvůli nebezpečí masivního rozšíření lýkožrouta z polomů na dosud zdravý porost odvezli poničené dřevo i z prvních, přírodně nejcennějších zón národního parku, ochránci přírody jsou proti. Ani tak rozsáhlá kalamita nemůže být údajně důvodem, aby člověk v rezervacích zasahoval do přírodních procesů.
 "Způsob likvidace kalamity na Šumavě představuje dnes tak závažné rozhodnutí, že by o něm neměli rozhodovat ani starostové, ani správa parku, ale přímo vláda," tvrdí bývalý ministr životního prostředí a dnes zastupitel obce Horská Kvilda František Benda. Odpověď na otázku, kde a za jakých podmínek nechat dřevo k zetlení a kde ho naopak vytěžit, stejně jako otázka nové výsadby mohou ovlivnit podobu Šumavy na celá desetiletí dopředu. "Na správě parku přitom dnes nepracují lidé, kteří by mohli kompetentně rozhodnout o věci tak nesmírně důležité pro budoucí generace. Odpovědnost musí nést vláda," uvedl Benda. Podle jeho názoru ale není možné připustit, aby se kůrovec z nezpracovaného dřeva nekontrolovatelně rozšířil a zničil i zdravé lesy jako po větrné smršti v roce 1870. "Mohli bychom tak přijít i o poslední zbytky staletých pralesů," domnívá se Benda. Podobný názor mají i někteří šumavští starostové, kteří volají po vytěžení polomů i z nejcennějších rezervací. "Když lesy uschnou, nebudou k nám jezdit turisté," uvedla starostka Borových Lad Jana Hrazánková. Správa parku je ale přesvědčena o tom, že v prvních zónách Šumavy by mělo dřevo zůstat ležet k zetlení, což přispívá k přirozené obnově porostů. "Maximálně můžeme v těchto oblastech zbavit padlé stromy kůry," řekl LN ředitel Národního parku Šumava Alois Pavlíčko. Zákaz lidských zásahů v prvních, nejvíce chráněných zónách podle něj vyplývá ze zákona.
 "Zasahovat naopak musíme ve druhých a třetích zónách, kde nám vichřice na mnoha místech s předstihem umožnila změnit smrkové monokultury v přirozenější, tedy smíšený les," řekl Pavlíčko. První zóny by ale měly podle něj zůstat jako dosud pouze v péči přírody. Důkazem, že se takový postup vyplatí, jsou údajně i škody, způsobené poslední vichřicí. "V bezzásahových zónách vítr způsobil mnohonásobně méně škod než v lesích, kde se v minulosti těžilo. Na pralesy připadá jen necelých 5 % dnešních polomů," řekl Pavlíčko. Dřevorubci budou podle něj postupovat při likvidaci kalamity tak, že nejprve vytěží padlé stromy v nejméně chráněných zónách a poté budou postupovat směrem k nejcennějším rezervacím, kde by měly stromy naopak zůstat ležet. Tímto způsobem by se mělo údajně v maximální míře eliminovat nebezpečí rozšíření kůrovce z pralesů až do hospodářského lesa.

Foto popis: Předmět sporu. Podle správy parku by se měly odklízecí práce zastavit před nejpřísněji chráněnou zónou. Starostové si myslí opak.
Foto Autor - Foto ČTK - David Veis

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jak hodnotíte rozhodnutí státu zdvojnásobit odvody LČR na sedm miliard korun?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě