logo Silvarium tisk

Lesy ČR, strategický státní podnik, spravující majetek za tři čtvrtě bilionu korun, jsou již 25 let ekonomickým cílem vlivné sítě šíbrů. Nutno dodat, že s vědomím a přičiněním všech dosavadních vlád a ministrů zemědělství. Instalace manažerů blízkých šíbrům do čela státního gigantu byla vždy klíčovým krokem k realizaci tunelů. Když Ivo Rittig napsal Lesům Etický kodex (za 57 tisíc Kč jednu stranu), šlo snad už jen o ozdobu na závoj klamu, za nějž se realita balkánského podnikání v Lesích ČR politiky systematicky ukrývá před veřejností už od dob ministrování Josefa Luxe.

Staronové poměry po osmé

Když ministr Jurečka loni v dubnu uvedl nového, již osmého generálního ředitele Lesů ČRDaniela Szóráda, tvrdil, že si jej nechal prověřit u BIS. Snažil se též rozptýlit zprávy, že Szórád svědčil u miliardové pře v neprospěch České republiky. Pro občana po letech tunelářských afér „uklidňující" slova. Zejména pak v případě, kdy do čela Lesů coby věřitele instaluje ministr exmanažera dlužníka.
„A tady mohu jednoznačně říct, že pan Daniel Szórád tímto prověřováním BIS prošel bez ztráty kytičky," sdělil tehdy Jurečka (ČT24, 14. 4. 2014).
Také k faktu, že Szóráda do čela Lesů prosazovala už JanaNagyová-Nečasová, která měla s Ivem Rittigem řešit personálie státních firem, má pan ministr své stanovisko: „To, že někdo někoho zmiňoval v odposleších, ještě pro mne osobně v tento okamžik neznamená, že ten člověk je neodborník nebo nemá žádné kvalitní lidské vlastnosti," uvedl letos v Interview ČT24 (9. 7. 2015). Ve stejném pořadu i přiznal, že přece jen k úkolování BIS prověrkami nemá kompetence.
A k Szórádově roli svědka? „Byl jsem logický svědek, protože v době, o kterou šlo, jsem působil jako obchodní ředitel firmy CE Wood, takže jsem se osobně účastnil všech těch jednání a kauz," uvedl sám Szórád již loni na dotaz České televize ke své roli v jedné z největších účelových arbitráží v historii Česka (14. 4. 2014). S Českou republikou ji vedl vlastník CE Wood, a. s. – společnost InterTrade, ovládaná papírově Michaelem Brodou. Právě s Brodou, který byl zároveň finančním ředitelem CE Wood, Szórád léta úzce spolupracoval. „Na arbitráž jsme se dlouho a pečlivě připravovali," řekl Broda v roli jednatele společnosti InterTrade Hospodářským novinám v roce 2007, kdy obchodní aktivity CE Wood stále řídil Szórád. V té době se však již mluvilo o tom, že CE Wood ovládal ve skutečnosti nikoli Broda, ale přerovský podnikatel František Pivoda. Časopis Týden psal o Pivodovi ve spojitosti s vlastnictvím CE Wood již v roce 2005. Také Pivoda měl svědčit společně se Szórádem, Brodou a dalšími u arbitráže v Paříži v neprospěch České republiky.

Šedá zóna

Zatímco Pivoda vešel ve známost hlavně tím, že se stal v roce 2009 cílem nezdařeného pokusu o vraždu, kterou si na něj měl objednat Radovan Krejčíř (LN, 17. 11. 2013), s nímž dříve vlastnil například firmu Corimex, Broda se zviditelňuje zejména v posledních měsících. A to jako předseda představenstva Delta Capital, a. s., kde je zaměstnán expremiér Petr Nečas (LN, 19. 10. 2014), či jako partner kmotra Iva Rittiga. „Na jednání byl také přítomen i Michael Broda, který o necelé dva roky později převzal Neograph," uvedly Hospodářské noviny k odposlechům pořízeným policií v březnu 2012 vRittigově apartmánu v hotelu Ventana (iHned.cz, 14. 8. 2015), kde měly být domlouvány například úplatky pro politiky. Tedy v době, kdy byl s Brodou minimálně ve věci arbitráže v důvěrném kontaktu i Szórád. V závěru stejného roku, kdy se rozběhlo výběrové řízení ministerstva zemědělství pod vlivem Jany Nagyové, se začalo i mluvit o Szórádovi jako o pravděpodobném řediteli Lesů.
Nutno dodat, že i přes letitou mediální masáž veřejnosti o tom, jak bylo vlastníkům CE Wood v roce 2005 ublíženo historicky prvními tendry Lesů ČR (do té doby získával CE Wood zakázky bez výběrových řízení), dospěl tribunál v Paříži 29. května 2012 ke zcela jinému nálezu než ti, kdo tendry nálepkovali jako „zpackané," a veškerá tvrzení vlastníků CE Wood zamítl. Šíbrům to tedy nevyšlo. Česko ušetřilo téměř čtyři miliardy korun.

Jurečků v metr

Považoval-li ministr Jurečka „za naprosto důležité, aby v tak klíčové pozici (generálního ředitele Lesů ČR) byl člověk, který nemá prokazatelně žádné napojení na žádnou šedou zónu nebo na žádný organizovaný zločin" (ČT24, 14. 4. 2014), nabízí se znovu některé otázky, například jakou skutečnou roli v Szórádově prověřování sehrála BIS, jak vypadá skutečný metr pana ministra a z které zóny si při rozhodování o novém řediteli Lesů nechal radit. O zónu naděje na lepší poměry v zemi pokryté sítí neprůhledných firem sajících z eráru zjevně nejde.

Tribunál tvrzení vlastníků CE Wood zamítl. Šíbrům to tedy nevyšlo. Česko ušetřilo téměř čtyři miliardy korun.

ZDENĚK VALNÝ

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě