Pozn. red.: Uvádíme pouze část rozhovoru, celý najdete zde.
- Proč Lesy ČR rozdělují zakázky na zpracování dřeva pořád stejným způsobem jako v posledních pěti letech, když tento model preferuje pět nebo šest největších firem? Obvykle získají čtyři pětiny zakázek a skoro to vypadá, že zakázky Lesů ČR jsou pod kontrolou kartelu.
Kdo tendry sleduje, tak viděl, že už v roce 2014 jsme zvětšili počet tendrů a začali zkoušet model oddělené pěstební činnosti. Stejný trend pokračoval i v roce 2015. Mezi vítězi přibylo malých a středních firem, které v předchozích třech letech neuspěly. Velké firmy ztratily. Ukázka je Uniles, který získal o 25 procent ploch méně a menší má i objem těžby.
- Uniles, který patří do holdingu Agrofert, získal nejvíc zakázek na těžbu v letech 2014 i 2015, předtím to tak nebylo. To je přece v rozporu s tím, co říkáte?
Ale Uniles neposílil svou pozici. Ztratil 25 procent plochy lesa a to je klíčové.
- Soutěže probíhají transparentně, ale stejně se loni v sedmi případech vysoutěžila špatná cena, která byla vyšší než poptávka státního podniku Lesy ČR. V šesti případech šlo o soutěže, které vyhrál Uniles. Neznamená to, že má speciální zacházení?
Když soutěž vyhodnotí tuto nabídku jako nejlepší, tak to nemůžu ovlivnit.
- Podezření na kartel nemáte?
To ani není možné při tomhle způsobu soutěží. Ceny dřeva jsou dole, firmy soutěží za docela tvrdých podmínek a nedokážu si představit, jak by kartel domlouvaly. Jestli má někdo podezření, ať to dá antimonopolnímu úřadu.