logo Silvarium tisk

Stromy jsou napadené parazitickým jmelím. Nejvíce ohrožené jsou topoly, javory, jabloně a tradiční české lípy.

V celém Zlínském, ale také Moravskoslezském, Olomouckém a v části Jihomoravského kraje už je situace krizová. Stát sice na boj se jmelím už vynaložil desítky milionů, ale stále to nestačí. Podle expertů se bude situace dále dynamicky zhoršovat v důsledku změny klimatu.

Jmelí patří mezi nejznámější symboly Vánoc. Arboristům však přemnožený parazitický keřík přidělává vrásky na čele. „Stromy, které jmelí napadne, přestávají prosperovat. Rostlina osídlí jejich větve, ze kterých začne čerpat vodu a rozpuštěné minerální živiny, které ale k životu potřebuje samotný strom. Svého živitele tak jmelí pomalu přivádí k zániku," vysvětluje Jaroslav Kolařík, arborista a ředitel společnosti Safe Trees, která se zaměřuje na mimolesní zeleň. Stát tak jen letos alokoval na likvidaci jmelí a dalších invazních druhů 170 milionů korun. V roce 2020 lze očekávat, že se požadavky vlastníků stromů budou dále stupňovat.

Šíření jmelí napomáhá teplejší klima. „V některých krajích je situace skutečně kritická a v posledních měsících už se dá popsat jako kalamita. Největší problémy jsou především ve Zlínském, Moravskoslezském a Olomouckém kraji. Zajímavé je, že Česko je jmelím napadeno výrazně více než sousední státy, které by mu přitom měly teoreticky nabízet podobné podmínky. Nikdo ovšem neví, jaká je příčina," uvádí Kolařík.

Celý článek naleznete zde.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě