ZNOJEMSKO / Už skoro čtyři roky sužuje znojemské lesy kritický nedostatek vláhy a velmi mírné zimy. Hlavně smrkové porosty jsou vyčerpané, oslabené, takže se nemohou tak jako obvykle úspěšně bránit kůrovci. „Je to jako u člověka. Chřipku zdravý člověk lehce překoná, ale pro oslabeného jedince může být i smrtelná. Vliv sucha vidíme i na borových porostech, které postupně odumírají," popisuje Zdeněk Trojan, ředitel Městských lesů Znojmo, jež pečují o přibližně 2 500 hektarů lesa.
Znamená to, že doba smrková končí a lesy se viditelně mění. Zatímco se loni z pětadevadesáti procent těžil smrk ztepilý, smrkové sazenice tvořily pouze 0,35 procenta, tedy stejně jako třeba třešeň ptačí. Z více než 80 procent se zalesňovalo listnáči, převážně dubem letním.
„Kůrovec napáchal obrovské škody, ale vlastně díky němu se mění trend lesního hospodaření. Porosty se mění z monokultur na přírodě bližší smíšené porosty," vysvětluje manažerka lesů Jana Gabrhelová, podle které je jen otázkou času, kdy smrkové porosty starší sedmdesáti let v Městských lesích už nebudou k vidění. A brzy tomu tak bude i s těmi mezi padesáti až šedesáti lety.
Celý článek najdete v 5plus2.