logo Silvarium tisk

Mezi evropskými městy je Ostrava výjimečná tím, že má nejvíce zeleně; ostatně Bělský les je mezi sousedními státy daleko největším městským lesem. Ale nebývalo tomu tak vždy, v době, kdy byla v tomto regionu v plném proudu těžba uhlí, u šachet se tyčily hory kamení, charakteristickým příkladem je halda Ema.
Šachta stejného jména, ze které se sem vyvážela hlušina a patřila hraběti Wilczkovi, byla činná v letech 1861 až 1933.
Halda byla ještě na konci padesátých let minulého století zcela bez vegetace, ale už na ni vedle stezka, kterou vystupovali Ostravané na její vrchol jako na rozhlednu. V té době měla 327 metrů, dnes je to o patnáct metrů méně, protože poddolované území stále klesá. V šedesátých letech vynakládal národní podnik Rekultivace OKR mnoho úsilí, aby haldy ozelenil, ale moc se mu to nedařilo.
Stříkali například čerpadly na úbočí zeminu s organickým substrátem smíchaným s travními semeny a vysazovali stromky. Ale většinu toho spláchly deště.
Nakonec odborníci zjistili, že přírodě nelze poroučet, některé etapy prostě není možné obejít. Nejprve zde začaly samovolně růst náletové dřeviny, jako třeba bříza, černý bez či další křoviny. Mezi nimi se objevily odolné ruderální rostliny. A pak se teprve uchytily některé stromy. Ještě před deseti lety byla z horního konce slezskoostravské ulice Na Františku vidět červená pěšina vedoucí na temeno haldy Emy. Dnes je lesní porost hustý a stromy vysoké, takže pěšina zmizela. Naleznete tu i houby. Jižní část haldy mírně prohořívá, takže se tu ani v mrazivých zimách nedrží sníh a tráva je zelená. Na těchto teplých místech rostou stepní rostliny, jejichž semena sem přinesl z maďarské pusty vítr zvaný panonský fén. Je tu i teplomilná fauna, která si tady našla místo k žití bůhví jak.
Jít k haldě Emě znamená vydat se do lesa. Stromy na úbočích jsou jen listnaté, dost vysoké, ale zatím to žádná dendrologická krása není, rozhodně nemohou soupeřit se stromy z polesí Velké Karlovice na Valašsku anebo s borovicemi a buky ve Ždánickém lese na jižní Moravě, kde jsou údajně nejkrásnější stromy v republice.
V roce 2012 byl vstup na haldu Emu zakázán, ale po dohodě s Klubem českých turistů a po řádném vyznačení naučné stezky zase povolen. Vrchol umělého kopce je vděčným cílem výletů rodin z širokého okolí, protože to není jen rozhledna, ale také opravdová příroda.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě