logo Silvarium tisk
Autor: HELENA VACULOVÁ
Rubrika: Brno a jižní morava

Radějov - "Co to sem pletete? To je dřevo, a my se tady bavíme o vaší stavbě!" přerušila, až ostře, v pondělí večer v sále radějovského hostince starší žena monolog miliardáře a největšího akcionáře Hamé Babice Leoše Novotného. Rozpovídal se zrovna na téma, jak lesy u obce devastuje i těžba dřeva a ne jen daňci, které chová ve zdejší oboře.
Jen o daňky ale tentokrát nešlo. Vlivný podnikatel si musel nechat líbit, že ho někteří místní obyvatelé i státní úředníci stavějí na pranýř. Za to, že si chce přestavět dům v lesích asi čtyři kilometry od Radějova. Občas se ho přitom skoro ptali i na to, kolik si tam bude zvát hostů.

Na první pohled naprosto absurdní situace. Asi dvacítce místních se musí zpovídat šéf podniku, který letos utrží téměř pět miliard korun. A jen na něm bude záležet, jestli toto potravinářské impérium spolkne francouzská Bonduelle, chorvatská Podravka, finanční skupina PPF Petra Kellnera anebo třeba koncern Vivatis, jak o tom v posledních dnech spekuluje rakouský tisk.
Teď tady sedí ve vesnickém sále a neřeší ani investice v Rusku či Rumunsku, jen v podstatě bojuje za to, aby mohl přestavět hájenku.
Místní ale mají dost důvodů se takto miliardáře ptát. Hájenka leží na hranici evropsky významné přírodní lokality Čertoryje a kousek od rezervace Kútky, vyhlášené množstvím orchidejí. Mnozí z nich si už uvědomují, že to, co jim roste za humny, je v dnešním světě stále větší bohatství a mají strach, že by o to mohli přijít kvůli požitkům jednoho podnikatele.

Normálně by za nimi miliardář asi nepřijel, tentokrát se s nimi však bavit musel, protože krajský úřad rozhodl, že se musí posoudit vliv této stavby na životní prostředí, a to kromě vypracování několika posudků znamená, že se o tom musí investor, tedy Leoš Novotný, bavit i s veřejností. "Nemohu brát vážně připomínky typu, že mám záchod umístěný moc vpravo a že by měl být víc nalevo," zlobil se Leoš Novotný, když už poněkolikáté přišla řeč na to, co všechno bude muset splnit, pokud by úřady přestavbu hájenky nakonec povolily. A později si ještě na toto téma přisadil: "Je přece nepodstatné, jestli si z klubovny udělám koutek pro vnuka."
Opatření, která Novotnému předepsali úředníci, je skutečně dost. "Je jich osmatřicet," uvedla zpracovatelka oponentního posudku Jarmila Paciorková a za chvíli už na pranýři stála i ona. To když ji starosta Radějova Stanislav Knitl a pak i vedoucí Správy chráněné krajinné oblasti (CHKO) Bílé Karpaty Jiří Němec upozornili na chyby, kterých se při zpracování posudku podle nich dopustila.
To už se Leoš Novotný neudržel. "Tím ovšem říkáte, že autorizované osoby, které vypracovaly posudek vlivu stavby na životní prostředí, i superkontrola (myslel tím mimo jiné Jarmilu Paciorkovou - pozn. red.), nadělaly chyby a nerozumí svému řemeslu," zaútočil i přesto, že starostův projev byl velmi věcný a nic takového neřekl, jak ho pak hájili někteří místní obyvatelé.

Je pravda, že takzvané posouzení vlivu, které trvá i několik měsíců, se na přestavby hájenky běžně nedělá. I to miliardář náležitě okomentoval. Poznamenal, že se tato stavba kuriózně dostává na stejné místo jako jaderná elektrárna nebo velkokapacitní kravín.
Zní to docela přesvědčivě, ale chvíli nato zvedá ruku přírodovědec Josef Holomek: "Mě by zajímalo, proč o to tak usilujete, když je přestavba hájovny tak problematická," ptá se a hned dodává, že zkoumá výskyt kriticky a zvláště chráněných živočichů na karpatských lukách a má důkazy o tom, že z lokality u hájovny opravdu mizí.
 "Byl bych rád, kdybych za tři roky mohl napsat, že se tam nějaké naturové druhy (chráněné soustavou Natura 2000 - pozn. red.) ještě vůbec vyskytují," poznamenal přírodovědec. A když pak uvedl, že jeden druh motýla zmizel, Leoš Novotný už se neudržel: "Možná že ho ti daňci sežrali."

Po třech hodinách jednání polovina lidí odešla a místní si s podnikatelem a nájemcem obory začali vyříkávat i jiné věci. Hlavně to, že se do obory nemohou prakticky dostat. Přestože má necelých 1600 hektarů, dá se do ní vstoupit jen dvěma přelezy (Leoš Novotný tvrdil, že jsou čtyři). Argumentovali, že spousta lidí má v oboře své pozemky, a kdyby na nich chtěli shrabat seno, museli by nejprve za starostou pro klíč a pak ještě svoji návštěvu ohlásit oborníkovi. "Majitelů je asi sto a já mám jen tři klíče," poznamenal radějovský starosta a byl v tom i povzdech, jak zbytečné starosti obora místním dělá.
A došlo i na vážnější věci. Místní, ale i někteří úředníci namítali, že vnitřní řád obory je protiprávní a že Hamé Babice omezuje vstup dovnitř více, než to umožňuje zákon. "Toto není jediná obora v zemi a nemůže porušovat zákon," přidává se i vedoucí životního prostředí krajského úřadu Anna Hubáčková.
 "Upozornili jsme Lesy ČR, že do obory se omezuje vstup více, než dovoluje zákon. Bylo to letos v březnu a ještě jsme nedostali odpověď," řekl pak i Petr Michna z radnice ve Veselí nad Moravou a upozornil na to, že Hamé Babice protiprávně omezuje vstup i na veřejnou komunikaci, která prochází oborou.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jak hodnotíte rozhodnutí státu zdvojnásobit odvody LČR na sedm miliard korun?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě