V dubnovém vydání časopisu Materiály pro stavbu vyšel článek Ivety Lamaczové „Požadavky na projektanty a dodavatele v rámci certifikace LEED". Vážíme si toho, že certifikace LEED požaduje, aby minimálně 50 % dřevěného materiálu použitého na stavbě mělo certifikát FSC (Forest Stewardship Council), chceme proto upřesnit některé detaily z článku, které by mohly cestu k získání LEED certifikace zkomplikovat.
A protože orientace v mechanismech certifikace a certifikovaných produktech nemusí být snadná zvláště pro ty, kteří se pohybují mimo dřevozpracovatelský průmysl a materiál s certifikátem FSC je vyžadován i u jiných metod „certifikace zelených budov" (např. český SBToolCZ, německý DGNB, francouzský HQE, britský BREEAM aj.), pokusíme se tyto mechanismy čtenářům přiblížit.
Vše začíná v lese...
Lesy jsou jeden z neohroženějších ekosystémů na světě. Odhaduje se, že zůstalo už jen asi 22 % plochy původních lesů v původním, nenarušeném stavu. Téměř polovina (46 %) světových lesů zmizela docela. Často jde o vzácné biotopy, které jsou domovem řady ojedinělých druhů rostlin a zvířat či lidí. A i když například českých lesů mírně přibývá, jejich zdravotní stav není dobrý. Jsou také náchylné k větrným a kůrovcovým kalamitám.
Jedním z důvodů odlesňování je stále se zvyšující poptávka po dřevu, která se podepisuje jak na stabilitě a zdraví lesů, tak i na zajištění důležitých služeb – pitné vody, čištění vzduchu či místa k rekreaci.
...jeho certifikací
Účinným způsobem zajišťování odpovědného a přírodě blízkého hospodaření může být lesní certifikace. Proto v roce 1993 majitelé lesů, zástupci dřevařského průmyslu a neziskových organizací založili neziskovou organizaci Forest Stewardship Council (FSC). Jejím cílem je prosazovat environmentálně vhodné, sociálně přínosné a ekonomicky životaschopné lesní hospodaření. Certifikát FSC na výrobku z odpovědně obhospodařovaných lesů tak poskytuje zákazníkovi záruku, že svým nákupem nepřispívá k devastaci citlivých lesních ekosystémů a ničení domova místních obyvatel. Certifikát FSC se následně stal také nejdůvěryhodnějším mezinárodním systémem certifikace lesního hospodaření.
Zpracování FSC dřeva pod lupou
Stejně jako lesním majetkům, je certifikát FSC udělován i podnikům v navazujícím zpracovatelském řetězci (Chain of Custody – CoC). Cílem je zaručit, že daný FSC výrobek byl vyroben ze dřeva pocházejícího z odpovědného lesního hospodaření, případně z dalších recyklovaných nebo nekontroverzních zdrojů (jako je např. nelegální těžba).
Řetězec CoC začíná nákupem dřeva od majitele FSC certifikovaného lesa a může pokračovat například přes pily, obchodníky se dřevem, dřevozpracující podniky vyrábějící polotovary až k producentovi finálního výrobku. Podobně je to u výrobků z papíru. Každá fáze výroby musí být kontrolována a certifikována, aby se z nákupu materiálu vyloučilo kontroverzně a ilegálně vytěžené dřevo. Teprve potom může být také finální výrobek označen tzv. on-product logem.
Proto každý zpracovatel v řetězci FSC specifikuje, jakou skupinu výrobků chce svému odběrateli (ať dalšímu zpracovateli či samotnému spotřebiteli) nabídnout. Výběrem a následným mícháním vstupních materiálů stanoví, jaké FSC prohlášení nebo jaký FSC štítek budou tyto výrobky mít. Učiní tak na základě tzv. systému kontroly toku materiálů ve svém podniku. Systémy kontroly mohou být tři: transferový, procentuální a kreditní. Poté se výrobek může dále prodávat s FSC prohlášením.
To může být různého druhu:
1. FSC 100 % – FSC certifikovaný přírodní materiál pocházející z FSC certifikovaných lesů, který v průběhu dodavatelského řetězce nebyl smíchán s materiálem z jiné kategorie materiálu. Jsou to například dveře z masivu, kulatina, desky z masivu, rámy oken aj.
2. FSC Mix x % – FSC certifikovaný přírodní materiál vyrobený z FSC certifikovaných, kontrolovaných nebo recyklovaných zdrojů a dodávaný s procentuálním prohlášením. Nejčastěji to jsou směsné materiály jako OSB desky, lamino, dřevotříska aj.
3. FSC Mix Credit – FSC certifikovaný přírodní materiál vyrobený z FSC certifikovaných, kontrolovaných nebo recyklovaných zdrojů a dodávaný s kreditním prohlášením. Nejčastěji to jsou směsné materiály jako OSB desky, lamino, dřevotříska aj.
4. FSC Recycled x % – FSC certifikovaný recyklovaný materiál vyrobený i pouze z recyklovaných zdrojů dodávaný s procentuálním vyjádřením podílu FSC matriálu. Nejčastěji se jedná o materiály na bázi papíru.
5. FSC Recycled Credit – FSC certifikovaný recyklovaný materiál vyrobený z recyklovaných zdrojů.
6. FSC Controlled wood – přírodní materiál pocházející z FSC necertifikovaných lesů dodávaný s FSC prohlášením dodavatele, u něhož byla certifikační společností s FSC akreditací posouzena shoda s požadavky FSC zpracovatelského řetězce a/nebo FSC kontrolované dřevo.
Jiná prohlášení certifikační systém FSC nezná.
Jak poznat výrobky z dobrého lesa?
Chcete-li si nechat stavbu certifikovat některým z „certifikátů zelených budov", můžete si být jisti, že dřevo a jiný stavební materiál s označením FSC splňuje nejvyšší ekologické a sociální standardy. Jak ale tento certifikovaný výrobek poznáte? Všechny finální, pultové výrobky musí být označeny tzv. FSC štítkem (on-product logem).
Na FSC štítku najdete mimo loga i kategorii produktu. Pokud tedy kupujete prkna z masivu, najdete na štítku FSC 100 %. Kategorie MIX (či MIX CREDIT – dle použitého systému kontroly) zaručuje, že objem FSC suroviny nejde pod 70 %. Štítek s prohlášením FSC RECYCLED (či FSC RECYCLED CREDIT, případně FSC RECYCLED MIX – dle použitého systému kontroly) garantuje minimálně 85 % certifikované suroviny. Jak recyklované, tak původní.
FSC prohlášení se týká jen těch částí finálního výrobku, jehož materiály původně pocházejí z lesa – tedy dřeva, papíru či kaučuku aj.
Další důležitou informací na štítku je i licenční kód výrobce. Podle něj můžete ověřit, zda se opravdu jedná o certifikovaný produkt. Stačí kód (např. FSC® C000000) zadat do on-line databáze držitelů certifikátu na webu FSC – http://info.fsc. org/certificate.php.
V případě, že kupujete materiál na stavbu přímo od výrobce, například řezivo na krovy či dřevní kulatinu na stavbu roubenky, musí na faktuře a dodacím listu uvedeno FSC prohlášení i certifikační kód výrobce.
Pozor! Každý, kdo s FSC materiálem či výrobkem obchoduje, musí být sám držitelem certifikátu, aby se zabránilo záměně obchodovaného materiálu. To se netýká finálních, balených výrobků, které mají štítek FSC.
Kde FSC materiál pro stavbu seženu?
Certifikované produkty jsou tradičně k sehnání ve velkých stavebninách či hobby marketech. V případě, že budete pro certifikaci budovy potřebovat cenový rozbor použitých materiálů, na který upozorňuje ve svém článku o certifikaci LEED Iveta Lamaczová, bude nejlepší kontaktovat přímo výrobce. Pravidelně aktualizovaný seznam všech držitelů certifikátů v ČR najdete ve zmíněné on-line databázi, pomoci mohou i stránky národní kanceláře neziskové organizace FSC ČR www. czechfsc.cz či telefonický kontakt.
Chcete-li stavět nebo rekonstruovat dřevostavbu, roubenku nebo potřebujete certifikovaný tesařský materiál, obraťte se přímo na certifikované vlastníky lesa. Jejich kontakty naleznete na výše zmíněném webu a oni vám rádi pomohou s výběrem materiálu či doporučí certifikovanou pilu.