V posledních deseti letech se kůrovcová kalamita rozvinula do doposud nepoznaného rozsahu. Za příčinu je možno označit komplex faktorů přírodního i společenského charakteru, zahrnující především dopady extrémního průběhu povětrnostních vlivů ve vazbě na kritický nedostatek pracovních kapacit a organizační potíže v sektoru lesního hospodářství, ve spojení s cenovým pádem na trhu s dřívím.
Celý článek najdete zde
Jak mohou chránit své smrkové lesy před kůrovcem drobní vlastníci (ekolist.cz)
Monitoring médií
- čtvrtek 25. červen 2026
- V Č. Švýcarsku platí vysoký stupeň nebezpečí požáru, lidé mohou jen na stezky (ČTK)
- Lesy Českého Švýcarska před kůrovcovou kalamitou a po ní na srovnávacích fotografiích (medium.seznam.cz)
- Hasiči bojovali nad ránem s požárem chaty i lesa (hasicovo.cz)
- Voda z Moravy pomáhá zmírnit sucho v lese u Hodonína (lesycr.cz)
- Nová přírodě blízká opatření pomohou krajině zadržet vodu i lépe odolávat suchu (hustopece.cz)
- středa 24. červen 2026
- Hnutí Duha podalo žaloby na Macinku a Turka kvůli údajně poškozujícím výrokům (ČTK)
- V parku České Švýcarsko platí kvůli nebezpečí požáru zákaz vstupu do lesa v noci (ČTK)
- Spor o požár v Českém Švýcarsku pokračuje, chalupáři s verdiktem nesouhlasí (decinsky.denik.cz)
- Požár lesa na Pardubicku. Na místo vyjela i velkokapacitní cisterna (pardubicky.denik.cz)
- V Brně a okolí hrozí požáry. Meteorologové vyhlíží také extrémní vedra (brnensky.denik.cz)

















Komentáře
No nevím, to podstatný tam podle mýho není -
teda, že to nebude lepší a optimální řešení pro drobného vlastníka smrku je tento co možná nejdřív ideálně komplet vysápat a přesadit modřínem a dubem.
Protože jakmile, a to jistě přijde, se vám do toho brouk dá, už vám z těžby nezbude na zalesnění.
Nešetřit ani mladé, zpeněžitelné smrčky a podpořit vše, co nemá v zimě jehličí.
Už vidím babku z Prahy, jak celou zimu vyhledává napadené smrky někde v Posázaví, aby zbytek pošetřila do úplného sežrání.
A ještě jedna varianta - smrkový les prodat komplet - dokud ho nějaký nadšenec koupí.
Cena půjde nahoru jen stěží.
Nejde o kůrovce - příštích pár let nás čeká zase peklo - hic ničí hlavně kořeny a dalších pár let zřejmě sucho bude.
Podle křupanský teorie počasí dle včel, byla suchá epizoda 2014-2018 a vlhká 2019-2023 takže jsme na začátku suché.
A k tomu 20 letý sucho podle letokruhů od cca 2015 - takže ještě minimálně pár let pekla.
Takže kdo si myslí, že se to už loni zlomilo, podle té menší nahodilky - tak bude za rok koukat.
Možná už je fakt čas na ty cedry - nebo saxauly ?