Hlídači policistů znovu otevřou případ z roku 2011, kdy kriminalisté zasáhli proti aktivistům, kteří protestovali na Šumavě proti kácení stromů napadených kůrovcem v lokalitě Ptačí potok. Ústavní soud totiž vyhověl stížnosti ekologů proti inspekci a konstatoval, že podnět nebyl řádně vyšetřen.
„Vzhledem k současnému stavu ve věci a v souvislosti se změnou právního stavu posouzení zákonnosti blokády, se po obdržení spisového materiálu bude inspekce případem opětovně zabývat," sdělila serveru Lidovky.cz mluvčí Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Radka Sandorová.
Aktivisté totiž na konci května vyhráli u Ústavního soudu, který konstatoval, že hlídači policistů při vyšetřování chybovali.
Na zásah policie na Šumavě u Ptačího potoka v roce 2011 si stěžoval Jan Skalík. Ten tvrdí, že se ho při blokádě snažili policisté z místa dostat například házením mravencům za triko, startováním motorové pily u hlavy či ho prý opakovaně dusili. I když vše mělo být natáčeno na kameru, kriminalisté ji vypnuli těsně před tím, než proti Skalíkovi zasáhli.
To byl podle soudu důvod, aby GIBS případ řádně vyšetřila a vyslechla například přítomné policisty. „Účinné vyšetřování neprovedly," konstatovala soudkyně Kateřina Šimáčková. Vyšetřování inspekce je navíc podle soudu pouze neefektivní, protože v GIBS pracují lidé z inspekce policie, která nebyla nezávislým orgánem.
V roce 2014 podali čtyři účastníci blokády na policisty trestní oznámení. Blokáda se konala kvůli kácení stromů v národním parku, neboť byly napadené kůrovcem. Krajský soud v Plzni dvakrát rozhodl, že policie postupovala nezákonně, ale Nejvyšší správní soud dvakrát vyhověl policejní stížnosti.