Praha 7. dubna (ČTK) - Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) loni používala silnější nástroje kontroly než v minulosti. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ředitel inspekce Erik Geuss. Počet kontrol meziročně vzrostl o více než tisíc na 15.677 a o téměř deset procent na 345 vzrostl počet opatření k nápravě, která jsou ukládána vedle pokuty nebo mimo ni.
Inspektoři uložili téměř tři tisíce pokut za skoro 136 milionů korun, nejčastěji kvůli odpadům. Celkový objem pokut nicméně meziročně klesl o zhruba 13 milionů korun.
Udělování tzv. nápravného opatření je podle Geusse pracnější než pokuta. "Zatímco pokuty mohou být udělovány stále dokola a nic to nevyřeší, tak pokud subjekt nedodrží nápravné opatření, dáváme podnět k uzavření provozu, což je nejsilnější nástroj, který inspekce strategicky využívá," řekl. Loni těchto podnětů byla podle Geusse zhruba čtyřicítka. Nejčastější nápravná opatření jsou udělována při kontrolách skládek, nebo v průmyslu, například u továrních provozů a výměny technologií.
Inspekce měla přitom k dispozici o 12 inspektorů méně než v minulosti, podotkl ředitel. V přímé inspekční práci pracovalo 385 inspektorů v deseti oblastních inspektorátech a na ředitelství. Nyní se jejich počet navyšuje o 25.
Nejvyšší pokutu z celorepublikového pohledu dostala loni společnost Demolice Recyklace, s.r.o., a to pět milionů korun. Na Rokycansku použila k terénním úpravám na pozemcích směs odpadů o hmotnosti více než 47 tisíc tun. "Byly nalezeny kusy betonu, zámková dlažba, asfalt, šlo o značné poškozování životního prostředí," popsal Geuss.
Druhou nejvyšší pokutu 3,2 milionu korun, dostala firma Capital group Service, s.r.o. Protiprávně těžila ve druhé zóně Chráněné krajinné oblasti Beskydy. Vykácela les o rozloze zhruba 1,5 hektaru, včetně porostů mladších 80 let. "A to tak, že zásadním způsobem změnila lesní pozemek," upozornil. Geuss