logo Silvarium tisk

{mosimage}

Ministerstvo zemědělství vydalo dne 30. 1. 2007 rozhodnutí, které ukládá Lesům ČR a Vojenským lesům a statkům, s.p., aby na postižených územích do doby zpracování kalamity zastavily úmyslné těžby a provedly bezodkladný ochranný zásah proti šíření škodlivých organizmů. Cílem LČR je co nejrychleji odstranit následky kalamity, proto přistoupily k vypsání neformálních nabídkových řízení na zpracování kalamity.

Přehled zakázek a seznam subjektů zde.

Popis situace
Větrná kalamita způsobená orkánem v noci z 18. 1. na 19. 1. tohoto roku spolu s větrnými poryvy v následujících deseti dnech poškodila v lesích ve správě Lesů České republiky, s.p. („LČR“) nejméně 5 milionů m3 dříví. Na vážnou situaci v celém státě zareagovala dne 24. 1. 2007 Vláda ČR svým rozhodnutím č. 11/2007 Sb., ve kterém vyhlásila na části území naší republiky od 25. 1. do 5. 2. 2007 nouzový stav. Při ministerstvu zemědělství byl zřízen krizový štáb, jehož úkolem je řízení a koordinace likvidace kalamity.

Ministerstvo zemědělství vydalo dne 30. 1. 2007 rozhodnutí, které ukládá Lesům ČR a Vojenským lesům a statkům, s.p., aby na postižených územích do doby zpracování kalamity zastavily úmyslné těžby a provedly bezodkladný ochranný zásah proti šíření škodlivých organizmů. Cílem LČR je co nejrychleji odstranit následky kalamity, proto přistoupily k vypsání neformálních nabídkových řízení na zpracování kalamity.

Lokalizace
Oblasti nejvíce postižené větrnou kalamitou jsou vymezeny Rozhodnutím Vlády ČR č. 11/2007 Sb.
Jde o kraje Jihočeský, Plzeňský, Karlovarský, Liberecký a kraj Vysočina a dále o okresy Trutnov, Náchod, Jičín Královéhradeckého kraje, okres Bruntál Moravskoslezského kraje a okresy Benešov, Příbram, Kutná Hora a Kolín Středočeského kraje.

Jednotlivá nabídková řízení jsou zadávána zpravidla v rozsahu současných smluvních územních jednotek („SÚJ“). V lokalitách extrémně zasažených kalamitou byly dosavadní SÚJ rozděleny na více kalamitních bloků za účelem co nejrychlejšího postupu při jejím zpracování.

Předmět zakázek
Předmětem zakázek je pouze likvidace kalamity, tzn. nahodilá těžba spojená s prodejem vytěženého dříví, úklid klestu a nezbytné úkony ochrany lesa. LČR uplatňují opci na nákup na zhruba polovinu vyrobených obchodních sortimentů dříví (pilařská kulatina, vláknina). Tyto sortimenty jsou určeny k naplnění smluvních kontraktů LČR.

Forma nabídkového řízení
LČR s ohledem na rozhodnutí vlády ČR a v souladu s usnesením krizového štábu vyhlásily neformální nabídkové řízení mimo režim veřejných zakázek užité v souladu s ustanovením § 18 odst. 1, písm. b) zákona č. 137/2006 Sb., zákon o veřejných zakázkách. Zákon o veřejných zakázkách umožňuje, aby veřejný zadavatel mohl postupovat mimo režim tohoto zákona v případech zakázek, které jsou spojeny s mimořádnými bezpečnostními opatřeními.

Komise
Komise pro výběr dodavatelů jsou složeny ze tří zaměstnanců LČR (tj. krajský ředitel, lesní správce a zástupce ředitelství LČR). Dále se jejich jednání účastní jako pozorovatelé zástupci ministerstva zemědělství a příslušného kraje. Komise působí při těchto krajských inspektorátech („KI“) LČR: Brandýs nad Labem, České Budějovice, Frýdek Místek, Hradec Králové, Jihlava, Karlovy Vary, Liberec, Plzeň. Předmětem činnosti komise je výběr smluvních partnerů, jejich oslovení a vyhodnocení podaných nabídek.

Výběr oslovených partnerů
Osloveny jsou vždy nejméně tři subjekty z řad kvalifikovaných smluvních partnerů LČR podle následujícího principu:

Smluvní partner LČR, který na daném území vykonával lesnické činnosti do konce roku 2004.
Smluvní partner LČR, který na daném území vykonával lesnické činnosti v období 2005–2006.
Vítěz jednoročního tendru na lesnické činnosti pro rok 2007.
U speciálních kalamitních bloků (rozdělených současných SÚJ) bylo osloveno nejméně pět subjektů.
V případě, že při aplikaci uvedeného principu došlo k duplicitám, resp. triplicitám, byl seznam subjektů doplněn dle návrhu komise. Komise mohla navrhnout rozšíření okruhu oslovených subjektů, přičemž počet nebyl shora omezen.

Vyhodnocení
Jediným hodnotícím kritériem je ekonomická výhodnost nabídky, která bude stanovena na základě rozdílu cenové nabídky na provedení těžby včetně úklidu klestu a ceny nabídnuté v průměru za jeden m3 kalamitního dříví.

Komise je při svém jednání oprávněna odmítnout nabídky, které jsou mimořádně nevýhodné pro LČR a v takovém případě nabídkové řízení zrušit.

Komise je rovněž oprávněna odmítnout nabídky subjektů, které vzhledem k objemu a struktuře prokazovaných výrobních kapacit nedávají dostatečnou garanci včasného zpracování celého rozsahu kalamitní zakázky.

Harmonogram postupu
29. 1. 2007 komisionální výběr oslovených subjektů
30. – 31. 1. 2007 oslovení subjektů k podání nabídek
1. 2. – 2. 2. 2007 příjem nabídek
1. 2. – 2. 2. 2007 vyhodnocení nabídek
2. 2. – 5. 2. 2007 podpis smluv


 

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jak hodnotíte rozhodnutí státu zdvojnásobit odvody LČR na sedm miliard korun?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě