logo Silvarium tisk
STANISLAVA KOBLIHOVÁ

Jindřichohradecko - Kůrovcová kalamita postoupila i na Třeboňsku. „Jen za červenec byl přírůstek kůrovcového dříví 7000 kubíků,” uvedla pracovnice třeboňského odboru životního prostředí Jitka Janečková.

"Prázdninové měsíce jsou pro poškozené lesy nebezpečné, lýkožrout postupuje rychle

Od začátku roku bylo podle ní jen na Třeboňsku zpracováno téměř 13 000 kubíků, z toho 6175 v červenci, srpen však prý bude ještě kritičtější.

„Je dobře, že lesáci s kůrovcem bojují. Je nesmysl čekat na to, že se s broukem vypořádá příroda sama. Koukněte, jak to dopadlo se Šumavou,” povzdechl si turista Luděk.

Ke značnému zhoršení situace došlo podle pracovníků krajského úřadu, kteří se účastnili 5. srpna leteckého monitoringu nad krajinou, v oblasti Dačicka, na styku s krajem Vysočina a v oblasti Novohradských hor, která se dotýká zmíněného Třeboňska. Následovat podle nich budou jednání se všemi odbornými lesními hospodáři. Ti budou muset průběžně vyhledávat a kontrolovat zpracování napadených stromů. Nejzazší termín na jejich likvidaci je stanovený do konce března příštího roku.
Likvidace škod

„Na lesních správách Třeboň, Jindřichův Hradec a Telč je sice množství kůrovcem napadených stromů o něco vyšší než loni, ale v podstatě jde stále o normální stav,” uvedl tiskový mluvčí společnosti Lesy ČR Michal Kačena. V červenci a srpnu podle jeho slov početní stavy kůrovců totiž každoročně kulminují. Důležité je, že prakticky všechna kůrovcem napadená hmota byla hned v červenci zpracována.

„Na celé Lesní správě Třeboň byl v červenci zjištěn přírůstek 3660 kubíků dřevní hmoty napadené kůrovcem. Zpracováno z toho bylo hned v červenci 2911 kubíků a zbytek byl zpracován počátkem srpna,” upřesnil Kačena.

Dále uvedl, že bylo letos na Lesní správě Třeboň položeno zatím 3700 kusů lapáků, jejichž většina je již asanována a zpracována, a instalováno 750 feromonových lapačů. Na Lesní správě Jindřichův Hradec byla podle Kačeny výchozí situace lepší, takže stačilo položit zatím 475 lapáků a instalovat 278 lapačů. Podobně je na tom Lesní správa Telč, kde bylo položeno 219 lapáků a instalováno 339 lapačů.
Ohrožená místa

Složitější je podle Kačeny situace na Lesní správě Nové Hrady, a to zejména v revíru Hrdlořezy v okolí rašelinišť. Jde o lokality, které byly zvlášť silně postiženy orkány Emma i Kyrill. Po zpracování kalamitního dříví zde zůstaly stát zbytky smrkových porostů, které jsou v současné době oslabeny jednak kolísáním hladiny spodní vody v rašeliništích, jednak nepříznivými vlivy počasí, zejména osluněním.

VÝSKYT KŮROVCE

Kůrovcová ohniska a kola podle leteckých záznamů ze začátku srpna

Ohniska:

u Hříšic, Chlumce a Janova
u Slavonic na západ od jezírek
u Plavska směrem k Nežárce
mezi Borem a Hrdlořezy – nejméně 3

Kola:

u Starého Města pod Landštejnem
u Kláštera za rybníkem
u silnice z Nové Bystřice proti Osice
u Lásenice směrem na Buk
u Žíteče
v Hradečku

Protože jsou oslabeny, jsou pro kůrovce mimořádně atraktivní. Situaci zde mírně komplikuje ještě skutečnost, že jde o porosty v ochranném pásmu Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Třeboňsko. Veškerá řádná i mimořádná opatření je proto třeba plánovat v součinnosti se správou CHKO. To se děje právě v těchto dnech.

Kromě zmíněných Lesů ČR jsou na daném území však i další vlastníci lesů. I oni musí počítat s tím, že budou podléhat přísnějším kontrolám, zda si plní své povinnosti ohledně likvidace nebezpečného škůdce."



Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě