Zastavíme se při potoce, který se vine lesem. V jeho písčitém dně spočívají kameny a voda působí na prvý pohled velmi čistě. Ing. Pavel Pokorný, nezávislý výzkumník a ochránce přírody, zjišťuje kvalitu této vody u několika přítoků.
„Po pravdě – zmíněné odvodňování krajiny má také svoji hlubokou tradici. Patrně nejstarší přímé známé zprávy o něm v Jihlavských vrších jsou z období před dvěma sty lety. Tehdy se dělo lokálně, v jednotlivých případech. V archivních materiálech o tom čteme jen prosté zmínky," zamýšlí se nezávislý výzkumník.
Když mluvíme o ručním odvodňování v 18., 19 století, máme si představit lidi s krumpáčem?
„V jedné glose ze starého lesního urbáře (Waldurbarium), citované Ing. Jaroslavem Málkem v jeho zásadní práci o historii lesů v Jihlavských vrších, se dočítáme o místech zvaných „Dvořákova bahna", nacházejících se v tehdejším lesním revíru Studená, pod Javořicí. Stojí tu poznamenáno, že „vprostřed se nachází místo velké 4 míry, kde je stálý močál". Tehdejší vrchní lesmistr telčský Loschan tam nechal dát olše a podotýká, že „je velmi nutné zřídit odvodňovací příkop, aby se získal spád". Jeho polovina již byla vyhotovena a lesmistr žádal správu velkostatku telečského panství o dovolení, aby se mohlo pokračovat v pracích.
Celý článek najdete zde.