logo Silvarium tisk

Brno 19. listopadu (ČTK) - Budoucí hospodářské lesy v Česku by měly být řidší, než jsou dnes. Les s většími rozestupy mezi stromy ekologicky stabilnější a zároveň ekonomicky výhodnější, řekl dnes ČTK na konferenci o inovacích v lesnictví na Mendelově univerzitě v Brně ředitel Školního lesního podniku Křtiny Tomáš Vrška. Ve školním podniku, jenž Mendelově univerzitě patří, už takto funguje hospodaření na pětině rozlohy z 10.000 hektarů.

V Česku dnes dominují lesy vysázené a pěstované tak, že stromy jsou blízko sebe a mají takzvaný plný korunový zápoj, při pohledu shora jde v podstatě o jednolitou plochu. "Stromy jsou kvůli tomu vyšší, užší a mají úzkou korunu. Přitom u stromů přirozeně funguje vztah, že čím je větší listová plocha, tím lepší je fyziologická kondice stromu," řekl Vrška. Tedy když strom nemá v koruně konkurenci ostatních stromů, může růst rychleji do šířky jak koruna, tak kmen a nic nenutí strom růst intenzivně do výšky. S větší korunou analogicky souvisí větší kořenový systém. "Strom je mechanicky stabilnější a má více vody. Je rozdíl, když se srážky dělí mezi 100 nebo 200 stromů," řekl Vrška.

A široký rovný kmen kvalitního hodnotného dříví se na trhu velmi cení. "Je tak lepší soustředit péči na hodnotné dřeviny a na konkrétní jedince," řekl Vrška.

Dnes většina lesníků používá negativní výchovný zásah. Když dělá probírku, označuje špatné stromy a ty odstraňuje. "Lepší je pozitivní zásah. Když mají stromy deset metrů, jde se do lesa a označí se nejperspektivnější, nejlepší stromy a pro ty vytváříme podmínky. Tedy odstraňujeme stromy, které brání růstu koruny cílového stromu. Někdy se ani nevyplatí jejich prodej, tak se nechají v lese ležet," řekl Vrška. A stromy, které jsou pod korunou cílového stromu, můžeme nechat bez problémů růst.

Podle něj je dnes na trhu nekvalitního i průměrného dříví dost a bude to tak i nadále, ale ekonomicky výhodnější jsou právě hodnotné dřeviny vysoké kvality. "A není třeba se bát, že by byl přírůstek nižší než v hustém lese," poznamenal Vrška. Podle něj není třeba si řídký les představovat jako dubový háj ve Španělsku, kde jsou mezi stromy dvacetimetrové mezery.

Sice hovořil převážně o listnatých stromech, ale podobně lze přistupovat i ke smrkům, které nebudou v lese dominantním druhem. "Cílem je trvalý druhově, věkově a výškově rozrůzněný les, ve kterém pečujeme o vybrané stromy," řekl Vrška.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě