logo Silvarium tisk

Takhle by asi pochvalně mručel člověk neandrtálský z Macha a Šebestové. Na rozdíl od doby ledové je ovšem doba dřevěná zdraví prospěšná. Za časů neandrtálců byly lesní porosty divočinou, o kterou nikdo nepečoval. Zato v dnešní době si můžeme vychutnávat lesy, které po několik generací zušlechťují lesáci, lesníci, vědci a tisíce dalších dobrovolníků. A stále víc, protože lesy se rozšiřují – ročně přibližně o 2000 ha.

Komu za to děkujeme?

V současnosti například Lesnicko-dřevařské komoře, Lesům ČR, Vojenským lesům a statkům a Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů (SVOL).

Je i jejich zásluhou, že význam lesů stále roste. Nejen hospodářský, ale také klimatický, ekologický, relaxační, estetický. Naše generace má tu výhodu, že si může dřeva prakticky bez omezení užívat jako stavebního, designového či ryze užitkového materiálu. Máme ho totiž dostatek. Můžeme žít v době dřevěné.

LES jako obnovitelný zdroj

Ekologických, tedy obnovitelných, a navíc ekosystému neškodících surovinových a energetických zdrojů je pomálu. Lesy - a dřevo z nich - k nim patří. Než však stromy dorostou k pokácení, chvíli to trvá. Mnohdy kmeny pamatují tři čtyři generace lesníků, kteří se o ně starali. Proto se nyní více než jindy ukazuje jako nesmírně prozřetelné, že se všichni čeští, moravští a slezští správci lesů jak v posledních desetiletích, tak staletích vždy snažili vytěžené porosty nahradit výsadbou nových.

DŘEVO jako krása

Řada materiálů, ve které lidstvo vkládalo velké naděje, po čase zklamala. Ať už šlo o stavebniny, plastové vařečky či nábytek. Stačilo pár let, najednou se přednosti materiálových novinek začaly vytrácet. O slovo se přihlásila negativa, s nimiž nikdo nepočítal. Navíc většina těchto materiálů neumí stárnout do krásy.

Ve prospěch dřeva hovoří také emoční, pocitové argumenty. Napadlo by vás hladit si panelák? Kmeny srubové stavby si pohladíte... Dýchne na vás něco z lina? Z dřevěné podlahy ano. Je třeba si uvědomit, že je každé prkno i prkénko, každá laťka i kvedlačka originál. Stejně jako neexistují dva naprosto stejní lidé, neexistují ani dva naprosto totožné stromy. Vyzařují za staletí nasbíranou energii, vyprávějí příběhy doby, lidí, počasí. Dřevo je materiál, který je zkrátka přes neutuchající tvrzení výrobců, že jsou jejich laminátové trámy a "prkenné" umělohmotné podlahy od dřeva k nerozeznání, absolutně nenahraditelné. Nechtějme náhražky, když můžeme sáhnout po pravém dřevu z našich lesů!

ŠETŘTE LESY! Dávejte přednost dřevu

Máte dřevo rádi? Dlouholetá kampaň proti plýtvání papírem ve vás možná zakořenila pocit viny. Nepadl snad kvůli vaší skříni z masivu nějaký strom zbytečně? Nepleníte sympatiemi k oblíbenému materiálu porosty? Tyto obavy jsou zbytečné. Rozumná těžba lesy ozdravuje, a to z mnoha hledisek. Zelená a později uhnívající divočina, která by vznikla, kdyby o lesy nebylo pečováno, by nikoho k relaxační procházce nezlákala. Záhy by podlehla chorobám, neubránila se škůdcům... Vždy je třeba si připomínat, že naše lesy nevznikly samy od sebe, ale byly vysazeny člověkem. O každý stromek bylo pečováno od semínka, byl chráněn před vlivy prostředí, postřikován proti okusu a podobně. Dřevo ve vašich domovech vypěstovali lidé pro lidi. Vyrostlo, aby nám přinášelo užitek.

Péče, která dává prostor

Do lesa někdy zašel každý. Každý proto "dobře ví", co je pro lesy nejlepší a co jim škodí. Opak je pravdou. Les je složitý ekosystém, v němž vše souvisí se vším. Dáte-li větší prostor jedné jediné rostlině, možná osudově uberete prostor jiné. Všichni, kdo o lesy pečují, proto musejí pečlivě zvažovat každý zásah, každý úkon. Co se stane, když... Stále se musejí ohlížet stovky let zpátky, aby ze zkušeností minulých generací lesáků vyvodili správné řešení pro stovky let budoucích. A zároveň zohledňovat například oteplování, tedy změny, k nimž dochází v současnosti. Daří se jim to, lesů přibývá. A s nimi také prostoru s blahodárnými účinky na tělo i duši. Prostoru produkujícího kyslík, dřevo, energii. Zeleně prospěšné jak současným, tak budoucím pokolením všeho živého. Je to tak, doba dřevěná je v zenitu.

Tento článek je součástí projektu DOBA DŘEVĚNÁ, který má za cíl zlepšení povědomí široké veřejnosti o pozitivech a přidané hodnotě našich lesů a našeho dřeva. Kampaň byla zahájena v listopadu 2017 a poběží do ledna 2018.

http://tn.nova.cz/clanek/zhmm-doba-drevena-je-doba-drevena.html

Komentáře  

+1 # Pavel Boucký 2017-12-11 08:26
Jako reklamní kampaň, když nevíme co s kalamitním dřívím, asi dobré. Zaměřeno na veřejnost, která problematice moc nerozumí. Ale pravda je jinde. Celý dnešní problém vznikl právě proto, že se vykácely původní přírodní lesy a začalo se tzv. lesnicky hospodařit většinou tou relativně nejjednodušší a ekonomicky nejvýnosnější smrkovou formou. Dnešní stav kůrovcové kalamitya vážných větrných kalamit a jejich následků je právě důsledkem pár set let hospodaření, nikoliv nehospodaření. Je jenom těžké si pro všechny lesníky přiznat, že něco bylo od začátku špatně a že roky poctivé práce jdou z důvodu nepochopení vývoje přírodních procesů do kytek. A majitelé (viz článek pana Kolowrata) mají obavu, že náprava starých chyb a návrat k normálnímu stavu přinese v prvé řadě nejspíš snížení ekonomického profitu z lesa. A schválně říkám návrat k normálnímu stavu, ne k původnímu. Podmínky se za těch pár století radikálně změnily a dnešní les by asi měl být i jiný, než ten původní.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě