Za dva dny napršelo na Frýdlantsku tolik vody, kolik jindy spadne za dva sušší měsíce. Vytrvalý déšť potrápil severočeské město a jeho okolí hlavně v noci na pátek, kdy se změnil v pohromu. Ve spojení s nárazovým větrem lámal stromy, zatopil několik domů i ulic a voda vnikla také do budovy radnice.
Několik domácností zůstalo bez proudu. Rozvodnily se i některé potoky, například Oleška v Heřmanicích dosáhla třetího stupně. V obci voda vytopila dva domy. V Libereckém kraji jdou škody po bouři do milionů.
„Pršelo opravdu brutálně, během patnácti, maximálně dvaceti minut napršelo 27 milimetrů srážek. Kanalizace není schopná takové množství pobrat. Zvládne tak deset procent z takového úhrnu," upozornil Dan Ramzer, starosta Frýdlantu.
V pátek celý den ve městě uklízeli, do ulic vyrazila i těžká zametací technika vypůjčená z Jablonce nad Nisou. Lidé sčítají škody.
„Máme vyplavenou radnici, vodu nestíhal pobírat okap. Zasažené je hlavně muzeum, kde je memoriál Albrechta z Valdštejna. Jsou tam zničené parkety, dolů bude muset jít i strop," zmínil starosta.
Vytrvalý a silný déšť zasáhl také školní jídelnu, kde vyplavil sklad potravin, pod vodou zůstalo rovněž několik sklepů. „Vodárna má rozbitou kanalizaci na dvou místech, Husova ulice je polámaná, voda se dostala pod asfalt. Odstraňování všech škod bude velice náročné," prohlásil Ramzer.
Ten teď s obavami sleduje další předpovědi počasí. V pondělí už má zase spadnout místy až 50 milimetrů srážek.
„Může se to znovu opakovat. Třeba v roce 2013 během čtrnácti dnů napršelo kolem 60 milimetrů srážek za necelou hodinu. Tam, kde riziko hrozilo, jsme asi na třech místech udělali preventivní opatření. Ale takové bleskové povodni se bránit neumíme. Během deseti minut teklo ulicí skoro třicet centimetrů vody," zmínil starosta. Energetici obnovovali dodávky
V pohotovosti byli i energetici. Ještě v noci obnovovali dodávky do domácností v oblasti Frýdlantu, Bezděčína a Radimovic.
„Řešili jsme dvě poruchy na vedení vysokého napětí, v půl desáté ráno už ale bylo všechno obnovené. Je ale možné, že se nějaké poruchy mohou objevit na nízkém napětí, o víkendu přijíždějí na chalupy rekreanti a je možné, že budeme mít další hlášení," informovala mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.
Bouřka se prohnala i nad Stráží nad Nisou. A nezůstala bez následků. „Hřmění se ozývalo poměrně z dálky, ale najednou to prásklo hned za domem a vypadl proud. Sousedovi to dokonce spálilo drahou televizi," svěřil se jeden z obyvatel Stříbrného kopce ve Stráži.
Ve Všelibicích zapálil blesk rodinný dům. Požár stihl poničit střechu a vybavení celého druhého patra, škoda je zatím jeden a půl milionu korun. Lesníci vodu vítají, i když by mohla padat postupně
Zatímco obyvatele Frýdlantska voda potrápila, lesníci mají z deštivého počasí radost. „Pro lesy jsou vydatné deště příznivé. Jen bychom potřebovali, aby srážky padaly rovnoměrně delší dobu, a ne během dvou tří dnů," vysvětlil Ludvík Řičář, krajský ředitel Lesů ČR.
Vlhko navíc podle něj nesvědčí ani rozmnožování kůrovce, který po loňském extrémním suchu ohrožoval smrkové lesy. „Na jaře zatím nejsou tropická vedra s teplotami nad třicet stupňů, což by šíření kůrovce prospívalo," dodal ředitel.
Deštivé počasí ale prý nemá příliš velký vliv na sucho, které v horách je. Tvrdí to alespoň Jiří Hušek, šéf správy CHKO Jizerské hory.
„Sucho není jen povrchová záležitost, dlouhodobě klesá hladina spodní vody, jakákoli takováto lokální srážka nemůže tu situaci výrazně ovlivnit. Týden dešťů není žádné měřítko. Pokud je tři roky sucho, je potřeba mít zase tři roky vlhko," zdůraznil Hušek.
Z lijáků se nicméně radují houbaři. Rostou hlavně hřiby, ale i růžovky, křemenáče, kozáci a holubinky.