logo Silvarium tisk

Josef Hnojil

* Každý rok vzniká něco nového. Co to bylo ve vaší firmě, která se soustředí na tvorbu původního českého software?

Prodáváme nejen takzvaný ”krabicový” software, ale dodáváme i řešení na míru. Tím, že jde o náš vlastní software a snažíme se být dostatečně flexibilní, je u některých dodávek možné dodat „krabicový” software s malými úpravami pro daného zákazníka. Naše práce je tedy rozdělena na tvorbu aplikací takzvaně na zakázku a na tvorbu nových verzí našich „krabicových” programů. Řešení nabízíme v České republice i v zahraničí. Někteří naši distributoři v zahraničí vyvíjí svoje vlastní aplikace nad TopoLem – v Rusku například aplikace pro lesnictví, v Itálii pro zemědělství nebo v Německu pro finanční úřady – a potřebují dodělat některé nové funkce. Z uvedeného je jasné, že u nás vzniká něco nového doopravdy neustále. Z pohledu našeho zákazníka je nejdůležitější, že jsme dokončili novou verzi TopoLu Mobile a dokončujeme verzi 10.0 programů TopoL xT a PhoTopoL.

* Dá se v dnešní době přijít ještě s něčím, co zákazníky příjemně překvapí a říkají vám, že na to čekali?

Vzhledem k tomu, jak rychle se rozvíjí informační technologie a tedy i geoinformatika (například nové datové zdroje), je pořád co dodělávat a vylepšovat. V minulosti pracovali s geoaplikacemi pouze specialisté. V současné době se touto oblastí zabývají někteří naši zákazníci pouze okrajově a potřebují mít nástroje jednodušší. Jak jsem už říkal, dokončujeme novou verzi TopoL xT a vím, že někteří zákazníci se doopravdy těší na některé nové funkce, které jim usnadní práci s textovými objekty.

* Jací jsou dnešní zákazníci?

Obecně charakterizovat dnešní zákazníky je těžké. V poslední době se naštěstí stále více setkáváme se zákazníky, kteří již mají jasnou představu, proč a jak chtějí geoaplikace používat. V řadě případů dokáží nejen své požadavky specifikovat, ale i spolupracovat na návrhu řešení vhodného pro jejich potřeby. Tito zákazníci sice bývají nároční, ale je radost s nimi spolupracovat.

* Co se vám v geoinformatice líbí?

Na geoinformatice se mi libí možnost propojovat nejrůznější informace na základě polohy. Získávají se tím takové souvislosti mezi objekty a jevy, které nejsou na první pohled z těchto informací patrné. Jsem vždy rád, když tyto souvislosti pomáhají uživatelům našeho softwaru při jejich činnostech. Navíc mapy byly v historii považovány v řadě případů za umělecká díla a dobře zpracované mapy mohou být zajímavým estetickým zážitkem pro mne i dnes.

* A co se vám naopak na geoinformatice nelíbí?

Vadí mi přílišné slepé spoléhání některých uživatelů, zejména laiků, na technologie včetně technologií geoinformatických. Jejich poměrně snadná dostupnost a nedostatečné vzdělání některých uživatelů mohou bohužel také přinášet závažné chyby v rozhodování, velké škody nebo dokonce ohrožení života. Navíc se pak běžně setkáváme s nekvalitními mapami, které jsou špatně srozumitelné, nečitelné a z estetického hlediska odpudivé.

* S jakými zajímavými referencemi byste se rád pochlubil čtenářům GeoBusinessu?

V loňském roce jsme dodali Zeměměřickému ústavu několik stanic PhoTopoLu určených pro obnovu dat ZABAGED. Funkčnost programu byla doplněna o možnost současného zobrazení leteckých snímků, dat ZABAGED a dat pořízených laserovým skenováním ve stereu. Data laserového skenování mají vyšší přesnost než letecké snímky a proto je nutné tuto skutečnost brát při digitalizaci terénních hran v úvahu. Pro Ústav pro hospodářskou úpravu lesů jsme dodali aplikaci FoNIL (fotogrammetrie pro Národní inventarizaci lesů), která je používána v první fázi inventarizace před pozemním šetřením. Je to aplikaci postavená nad programem PhoTopoL a umožňuje sběr informací o inventarizačních plochách ve stereu. V posledním roce jsme dodali ve dvou etapách ucelené řešení, které rozšířilo systém pozemkové evidence státního podniku Vojenské lesy a statky ČR o geodata. Umožňuje přitom pracovat nejen se všemi typy grafických dat katastru nemovitostí (DKM, KMD, KM-D, rastrové mapy KN a PK), ale i s grafickými daty lesních hospodářských plánů a ortofotomapami. Koncem roku 2010 jsme připravili pro Ústav pro hospodářskou úpravu lesů modul pro vizualizaci mapy honiteb. Modul je součástí klientské aplikace pro myslivost zadané Ministerstvem zemědělství. V loňském roce jsme také dokončili pro Lesy Slovenskej republiky novou verzi modulu pro práci s grafickými daty lesních hospodářských plánů (LHP) a katastru nemovitostí. Přepracovaná verze umožňuje pracovat s daty LHP vytvořenými dle nového Lesníckého informačného štandardu vydaného Národným lesníckym centrom ve Zvolenu. Společně s firmou Geotronics jsme pro Vojenské lesy a statky ČR dodali program TopoL Mobile pro sběr dat přímo v terénu. Lesníci mají ve svém terénním počítači s GPS svoji lesnickou mapu pro snazší orientaci a v případě potřeby mohou zaměřit různé objekty (holiny, podsadbu, kůrovcová ohniska, lapáky ap.). I v tomto programu jsou provedeny drobné úpravy dle potřeb zákazníka.

I když jsou toto reference z ČR a SR, prodáváme náš software také v zahraničí. Například v Rusku máme asi 500 instalací TopoLu xT v lesnictví, v Německu má například Ministerstvo financí Braniborska multilicenci TopoLu xT. PhoTopoL se prodává po celém světě a vloni jsme prodali licence kromě jiného také do Japonska, USA a Mexika. Program AeroTopoL pro plánování a realizaci leteckého snímkování si v loňském roce koupili zákazníci ze Srbska, Číny, Indonésie i Súdánu.

* Kdybyste si mohl přát tři přání v souvislosti s geoinformatikou, co by to bylo?

1. Zlepšení znalostí o geoinformatice: Dostupnost geoinformatických technologií a geodat se v posledních letech výrazně zvýšila. Ovšem většině uživatelů těchto technologií a dat chybí jakékoliv povědomí o úskalích souvisejících s jejich užitím. Nevhodné užití pak může vést k chybným rozhodnutím, škodám a v nejhorším případě i k ohrožení životů. Základní vzdělávání v geoinformatice by mělo být běžnou součástí učebních plánů středních a vysokých škol i celoživotního vzdělávání. 2. Digitální katastrální mapa pro celou ČR: Existence plnohodnotné DKM pro celou ČR by výrazně zjednodušilo život mnoha uživatelům geoinformatiky. 3. Standardy pro digitální mapy: V současné době existují standardy pouze pro některé typy map.

* Čemu se věnujete ve volném čase?

Jsem velký fanoušek fotbalu. Sám jsem fotbal závodně hrál a v současné době trénuji mládež. Zabere mi to hodně času, takže musím pracovat ještě navečer, abych dohnal to, co jsem „zameškal” přes den. Ale na práci s mládeží je pěkné to, že je vidět, jak rychle se zlepšují, pokud mají do fotbalu chuť.

 

 

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě