Kousek za malebnou obcí Rádlo na Jablonecku, loňskou nejkrásnější vesnicí Libereckého kraje, vybujela během posledních let největší černá skládka suti v Libereckém kraji. Viníka teď stihla pokuta 450 tisíc korun, s vymáháním to ale nebude jednoduché.
Uprostřed lesa v bývalém už zarostlém lomu, nedaleko od mezinárodní cyklostezky Odra-Nisa, se tyčí děsivé hromady stavebního nepořádku. S pískem a hlínou se tu mísí cihly, kameny, eternitové tašky, azbestové komínové cihly, betonové kvádry, z nichž trčí ocelové dráty.
Vše rámují vzrostlé stromy a za hromadami vykukuje panorama Ještědu. Tahle scenérie se naskytne těm, kteří se vydají na procházku kolem vesnice Rádlo na Jablonecku.
Podle České inspekce životního prostředí (ČIŽP) má tuhle spoušť a svědomí místní firma FAMACHALA, za což padla pokuta ve výši 450 tisíc korun.
„Je pravomocná. Jsme moc rádi, že se to povedlo, protože dobrat se viníka v tomto případě vůbec nebylo jednoduché," popisuje šéfka libereckého oblastního inspektorátu ČIŽP Hana Kolářová.
„Naši lidé ale zastihli na místě auto s odpadem a zjistili, kdo dovolil ho tam navézt," upřesňuje Kolářová. „Navíc jsme na místě našli azbest, který je nebezpečný a vyžaduje zvláštní způsob skládkování. To by musel povolit krajský úřad a ten nic takového nepovolil." Ilegálních skládek je víc, tahle byla největší
Pracovníci inspekce se o místo začali zajímat loni na základě podnětu jabloneckého magistrátu. Zjistili, že pozemek patří firmě Autodoprava Machala a ta ji pronajala právě firmě FAMACHALA.
„Ilegálních skládek stavebního odpadu vzniká po kraji víc, ale tahle je nepochybně největší," říká Kolářová. „Jsou to tisíce tun materiálu na ploše velké jako fotbalové hřiště."
Roman Machala, který v Rádle provozuje velkou autodopravu a je největším místním podnikatelem, pokutu považuje za nespravedlivou a nemíní ji zaplatit.
„S firmou FAMACHALA nemám nic společného, jednatelem je tam David Luňák, a nejsem ani vlastníkem firmy Autodoprava Machala. Jsem pouhý zaměstnanec, ale jiné firmy," tvrdí čtyřiačtyřicetiletý Machala.
Na otázku, proč si tedy daly firmy do názvu právě jeho příjemní, odpovídá: „Mohou se jmenovat, jak chtějí." Na internetu má ale pokutovaná firma informace o Autodopravě Machala a v kontaktech je uvedený Roman Machala i jeho mobil.
Podle něj ale inspektoři postupovali protiprávně. „Nebrali v potaz moje námitky, ani to, které firmy stav způsobily, a měli v dokumentech řadu nepřesností. Podám žalobu k Nejvyššímu správnímu soudu," prohlašuje Machala.
„Navíc to je jen dočasná skládka, odpad je určený k recyklaci." Podle něj se má v budoucnu v drtičce přeměnit na použitelný stavební materiál. S drtičkou už byly problémy dříve
Právě s drtičkou, kterou provozoval stejný podnikatel, si užil své starosta Rádla Miroslav Šikola zhruba před čtyřmi lety. „Stála padesát metrů od školy a školky na parcele pozemkového fondu," líčí Šikola.
„Stížnosti na hluk, prach a náklaďáky nebraly konce. Bylo velmi těžké ji odtamtud dostat. Nakonec se to povedlo. A teď nevím, co se skládkou v lese."
Ani potížím s drtičkou není konec. Podnikatel ji přestěhoval kousek od osady Dolní Dobrá Voda na katastr města Rychnova u Jablonce. Problém s ní řeší nyní rychnovský starosta Tomáš Levinský.
„Je na soukromém pozemku. Přes silnici stojí rodinné domky a lidé z nich už napsali petici. Krajský úřad nám potvrdil, že pan Machala nemá na provoz takového zařízení povolení. Problém je ale v tom, že co není povolené, nedá se úřady zakázat," posteskl si Levinský. „Zatím hledáme cesty, jak se domoci nápravy stavu." Policie by mohla pokutovat jízdu po lesních cestách
O to usiluje i starosta Rádla ohledně černé skládky v lese. Alarmuje úřady i policii.
„Měla by pokutovat auta s odpadem, která na skládku míří. Jedná se totiž o lesní cesty, na které náklaďáky nesmějí," líčí Šikola.
Za pokutu od inspekce životního prostředí je rád, pochybuje ale, že něco zmůže. „I když jsou to fakticky firmy pana Machaly a jsou vzájemně propojené, oficiálně v nich nefiguruje, a je těžké tenhle právní propletenec postihnout. Navíc firma, která dostala pokutu, ručí jen majetkem do dvou set tisíc, takže exekuce moc nepomůže. Mám obavu, že to tu bude ležet deset let, a pak to bude muset odstranit stát, stejně jako ilegálně dovezený německý odpad v Bulovce na Frýdlantsku," míní.
Podle Hany Kolářové ale šance je. „Pokuta je pravomocná, vymáhat ji budou celníci. Pokud na výzvy k zaplacení nebude reagovat, mohou přikročit i k exekuci a obstavení majetku. Po firmách, o nichž víme, že suť na skládku dovezly, můžeme požadovat, aby ji odklidily" doplňuje Kolářová.