logo Silvarium tisk

Ekologové z nevládních organizací vedou nesmlouvaný boj s vedením chráněné oblasti v Jeseníkách kvůli výjimkám na zásahy v cenných lokalitách. Ministerstvo jim zatím dává za pravdu.

JESENÍKY Na jedné straně státní Správa chráněné krajinné oblasti (CHKOJ) Jeseníky, na druhé ekologické organizace Společnost přátel Jeseníků (SPJ) a Hnutí Duha Jeseníky (HD). A uprostřed horské lesy v cenných oblastech Jeseníků zasažené kůrovcem. Zatímco jedni požadují, aby se v lesích nezasahovalo a lidé nechali přírodu, aby si poradila sama, druzí udělují těžařům výjimky na kácení.
Ekologové tyto výjimky vytrvale „torpédují" námitkami. A zatím úspěšně. Naposledy ministerstvo životního prostředí (MŽP) zrušilo tři podobná rozhodnutí CHKOJ a vrátilo je zpět k novému projednání.

Hra o tisíce hektarů divočiny
Aktuální verdikty MŽP řeší osud cenných oblastí ležících mimo hranice přírodních rezervací na rozsáhlé ploše celkem 4 560 hektarů. Jde o území zahrnující divokou přírodu a neobydlené horské území zařazené do přísně chráněné 1. a 2. zóny CHKOJ – například jedinečné údolí kolem Hučivé Desné či Divoké Desné. Celá oblast je ohraničená masivem Červené hory, Vozky, Medvědím dolem, Sviním dolem nebo Vysokou holí. Správa CHKOJ zde v srpnu 2019 přesto udělila výjimky z péče o přírodu, které umožňují intenzivní zásahy proti kůrovci. Zákon je jinak v této oblasti neumožňuje. Rozhodnutí obratem napadli ekologové. „Správa CHKOJ umožnila různé formy destruktivních zásahů, od kácení stromů a jejich odkornění na menších plochách až po masivní těžby horských lesů s tvorbou holosečí. Na celém území navíc umožnila použití chemie, což je pro nás absolutně nepřijatelné," kritizuje Ondřej Bačík z SPJ.
Ministerstvo výjimky po přezkoumání zrušilo. V rozhodnutí, které má MF DNES k dispozici, argumentuje mimo jiné tím, že Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK), která je nadřízeným orgánem CHKOJ, zdůvodnila asanační zásahy existencí jiného veřejného zájmu spočívajícího v ochraně lesních porostů a prevenci vzniku hospodářských škod.
V daném případě z odůvodnění napadeného rozhodnutí ani ze spisového materiálu nevyplývá, z jakých podkladů při hodnocení existence jiného veřejného zájmu a jeho převahy nad zájmem ochrany přírody agentura vycházela a jakými úvahami a kritérii se řídila. Napadené rozhodnutí postrádá jakékoli bližší hodnocení reálného stavu lesních porostů ve vymezeném území i jakoukoli analýzu vývoje kůrovcové kalamity," stojí ve stanovisku MŽP.
Kauza se zásahem vedení resortu vrací a Správa CHKOJ bude muset případné výjimky řešit znovu.

Celý článek naleznete v deníku.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě