Ekologické organizace ostře zkritizovaly jesenické ochranáře za rekordní počet výjimek, které loni v cenných oblastech umožnily zásahy proti kůrovcové kalamitě. Správci oblasti se hájí, že zamezení kácení by vedlo ke stamilionovým škodám.
JESENÍKY Značně negativní vysvědčení vystavili ekologové správcům nejvyšších moravskoslezských hor k loňskému 50. výročí založení Správy chráněné krajinné oblasti Jeseníky (CHKOJ). Jak upozornily Společnost přátel Jeseníků a Hnutí Duha, CHKOJ loni schválila rekordní množství výjimek na lesnické zásahy proti kůrovci a tím podle nich umožnila plošnou destrukci nejcennějších oblastí pohoří.
„Nejenže vydala dvě výjimky na ničení přírody v rezervacích Rejvíz a Suchý vrch, ale devíti dalšími výjimkami umožnila holoseče , kácení a odkorňování stromů na více než 13 tisících hektarech chráněné přírody v 1. a 2. zónách. Jde o téměř 60 procent z jejich celkové rozlohy a území čtyřicetkrát větší než je rezervace Rejvíz," řekl Ondřej Bačík, předseda Společnost přátel Jeseníků.
Správa CHKOJ se brání tím, že v oblastech, o nichž rozhodovala, se nachází převážně smrkové monokultury, jejichž hodnota je z pohledu ochranu přírody velmi nízká. „Ať už bychom výjimky povolili, nebo ne, kůrovce to nezastaví. Nedovedeme si ale představit, že bychom tyto nepříliš významné smrkové porosty nechali stát, jak tomu bylo v případě přirozených smrkových lesů na Šumavě . Byli bychom pak nuceni hradit újmy v řádech stamilionů korun, které by vznikly proto, že se dřevo nevytěžilo," vysvětlil Jindřich Chlapek, zástupce vedoucího CHKOJ.
Celý článek najdete v MF Dnes.