logo Silvarium tisk

Nový stavební zákon podle ekologů zásadně zhoršuje ochranu životního prostředí. To, že by o kácení stromů či zabírání zemědělské půdy měly rozhodovat jen stavební úřady, je špatně. Lidem nová právní úprava také nepomůže. V tiskové zprávě to uvedli zástupci Asociace ekologických organizací Zelený kruh. Zákon dnes schválila Sněmovna. Má nahradit dosavadní zákon z roku 2006 a zjednodušit a zrychlit stavební řízení.

Sněmovna zákon schválila proti původnímu vládnímu návrhu tak, že veškeré stavební úřady přejdou pod stát. Budou spadat pod Nejvyšší stavební úřad a budou organizovány podobně jako třeba finanční úřady.

„Právě schválený stavební zákon zásadním způsobem zhoršuje ochranu životního prostředí. O kácení stromů, zásazích v lesích, zabírání zemědělské půdy budou nově rozhodovat pouze stavební úřady. Tedy úřady, které mají v popisu práce povzbuzovat výstavbu,“ uvedla dnes za asociaci Petra Kolínská.

„Stavební úřady dokonce budou mít poslední slovo při výstavbě v národních parcích. Slibovaná zlepšení – tedy vymahatelnost lhůt nebo posílení pravomocí obcí při územním plánování – se přitom do zákona nedostala,“ dodala. Nový zákon tak podle asociace zhorší postavení všech aktérů, požaduje, aby ho Senát zamítl.

Jako další výtky ekologové uvedli například to, že se činnost stavebních úřadů, v důsledku reorganizace, na rok téměř zastaví a stavět na „zelené louce“ bude jednodušší než na opuštěném a poničeném území. Problematické je podle nich také to, že při projednávání územního plánu by vlastníci pozemku a zástupci veřejnosti nemohli podat námitku.

Ekologickým organizacím se také nelíbí, že o žádosti stavebníka rozhodne úředník, který je „stovky kilometrů daleko“ a nezná místní poměry. Též zmínily obavu, že centralizovaný stavební úřad bude náchylnější ke korupci, zákon podle nich navíc neobsahuje žádné protikorupční pojistky. Ekologové dále míní, že na vyjádření "ke všemu" bude méně času a možnost ovlivnit řízení zůstane často jen v rovině teorie.

Jako klady zákona naopak zmínili konec dělení na územní a stavební řízení a to, že by byla podle zákona zelená infrastruktura nově součástí veřejné infrastruktury. Jako pozitivum vidí také elektronizaci agendy - například žadatelé budou moci vkládat dokumentaci přes portál stavebníka elektronicky. Přesto se podle ekologů jedná o tak špatně připravený zákon, že je třeba ho přepracovat a schválit v novém volebním období.

Nyní zákon dostane k projednání Senát. Má platit od 1. července 2023, ale už od ledna příštího roku se budou moci podle něj začít nabírat noví úředníci. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) již dříve řekla, že do státní správy by ze současných stavebních úřadů mohlo přejít 5 000 až 6 000 lidí. Podle ministerstva pro místní rozvoj ubude úředníkům až 40 procent agendy.

ČTK

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě