logo Silvarium tisk

Nezisková ekologická organizace Greenpeace uvedla, že dřevo několika produktů švédské nábytkářské firmy IKEA patrně pochází z chráněného lesa v rumunských Karpatech. Informovala o tom dnes belgická tisková agentura Belga. Vedení společnosti IKEA v reakci na zprávu agentuře sdělilo, že věc prověří a že nezákonná těžba nemá v jejích dodavatelských řetězcích místo. Česká pobočka nábytkářského gigantu uvedla, že s tvrzením Greenpeace nesouhlasí a že postupy firmy jsou legální.

Podle Greenpeace bylo na nábytek využíváno dřevo i z chráněných oblastí Natura 2000, kde se nachází lidskou činností téměř nepoznamenaný - takzvaný primární - les. Natura 2000 je soustava chráněných území, kterou společně vytvářejí členské státy Evropské unie. Je určena k ochraně nejvíce ohrožených druhů živočichů, rostlin a nejvzácnějších přírodních stanovišť na evropském území.

Zpráva Greenpeace se zaměřila na dodavatelské řetězce firmy IKEA v Rumunsku, organizace přitom využívala satelitní snímky a pozorování na místě. Sedm výrobců oblíbených výrobků firmy IKEA je ve zprávě spojováno s těžbou dřeva v chráněné oblasti. Jedna z těchto firem dodává své výrobky výhradně firmě IKEA, dalších šest pro ni vyrábí z velké části. Podle organizace Greenpeace bylo nalezeno nejméně 30 různých výrobků od těchto dodavatelů v obchodech IKEA ve 13 zemích včetně Česka.

Nábytkářský gigant uvedl, že tato zjištění nejprve podrobně prostuduje a že nezákonná těžba dřeva a špatné hospodaření v lesích nemají v jeho dodavatelském řetězci místo. Pokud tomu tak skutečně je, IKEA přijme opatření a případně zastaví spolupráci, uvedla firma v prohlášení.

Těžba dřeva z primárního lesa, nebo také pralesa, či původního lesa není sama o sobě nelegální. To také uvedl jeden z dodavatelů v reakci na vyšetřování. Přiznal, že zpracovával dřevo z lokality Natura 2000, ale zdůraznil, že ničení těchto lesů není nezákonné. Greenpeace doufá, že zveřejněním své investigace přiměje evropské politiky, aby zvýšili ochranu původních lesů.

IKEA Česká republika ČTK sdělila, že s tvrzením Greenpeace nesouhlasí a dřevo z chráněných lesů nepřijímá. Postupy, na které se odkazuje Greenpeace, jsou podle společnosti legální.

„Prostudovali jsme zprávu Greenpeace o Rumunsku zveřejněnou 10. dubna a důrazně nesouhlasíme s tvrzením, že dřevo z chráněných starých lesů končí v nábytku IKEA. Dřevo z chráněných starých lesů do našich výrobků nepřijímáme," sdělil ČTK mluvčí IKEA Česká republika Petr Šašek.

Postupy získávání dřeva uvedené ve zprávě Greenpeace podle jeho vyjádření dodržují místní předpisy i předpisy EU. Šašek dodal, že „dochází k různému výkladu pojmu staré lesy na základě záměny pojmů old forests a Old-Growth Forests (OGF)". Zpráva Greenpeace naznačuje, že jediným kritériem pro definici OGF je stáří stromů. Ve skutečnosti však existuje více kritérií pro jejich definici, přičemž věk je jedním z nich, dodal mluvčí.

ČTK

Komentáře  

+2 # schutzmeister@iex.cz 2024-04-11 12:19
Nškdo zase přešel na nový druh THC.

"Těžba dřeva z primárního lesa, nebo také pralesa, či původního lesa není sama o sobě nelegální. To také uvedl jeden z dodavatelů v reakci na vyšetřování. Přiznal, že zpracovával dřevo z lokality Natura 2000, ale zdůraznil, že ničení těchto lesů není nezákonné"

https://nature.cz/natura-2000

"Evropsky významné lokality a ptačí oblasti se mohou vzájemně překrývat. Dohromady tvoří soustavu Natura 2000, která zaujímá 14 % území ČR o ploše 1 115 358 ha."

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jak hodnotíte rozhodnutí státu zdvojnásobit odvody LČR na sedm miliard korun?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě