logo Silvarium tisk

Výrazné škody, které lýkožrout smrkový (kůrovec) způsobuje na porostech smrků, jdou dnes jedním z hlavních mediálních témat. Málokde se však dozvíte, jak naložit s napadeným dřevem. Lze ho využít pouze k topení, čili je spálit a nebo najde i jiné uplatnění?

Co je vlastně lýkožrout smrkový zač?

Předně jde o jeden z mnoha druhů kůrovců ( Scolytinae, Ipinae ), tedy podčeledi brouků z čeledi nosatcovití (dříve byli kůrovci řazeni do samostatné čeledi kůrovcovití). Tento hmyz se vyvinul na konci druhohor a dnes patří se 6 000 druhy mezi jednu z nejrozmanitějších skupin hmyzu. Kůrovce najdeme po celém světě a všude dělají to samé – cizopasí v lýku i dřevě naprosté většiny stromů na světě. Některé druhy však najdeme i uvnitř ovoce, v semenech, listech, dužině větviček, ale i ve stoncích bylin včetně například kapradin. A dokonce i ve vzdušných kořenech mangrovů. Mnohé druhy dovedou žít v naprosto odlišných tkáních širokého spektra hostitelů a dokonce dovedou využívat i symbiotické dřevokazné houby. A právě spolu s dřevokaznými houbami ničí kůrovci po světě ročně milióny stromů. A právě některé druhy mají schopnost způsobovat kalamity v lesním hospodářství především svým úživným žírem. Některé druhy si pro změnu pěstují houby a poté se jimi živí, načež přenášejí houbová onemocnění.

Celý článek najdete zde.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě