logo Silvarium tisk
Jiří Fencl

Lidé, kteří „krmí” své kotle dřevem, se mohou připravit na vyšší výdaje. Tohoto dosud nejlevnějšího paliva začíná být méně, protože se teď v lesích méně těží a po dřevě je větší poptávka.

Lesníci totiž mají už prakticky vyčerpané těžařské plány kvůli loňským rozsáhlým polomům, které způsobily orkány Kyrill a Emma. Zvyšuje se tak i cena ostatního dřeva.

 V zimě by se tak náklady na vytápění dřevem velmi přiblížily cenám uhlí. „Měli jsme dva roky stejné ceny, protože dříví bylo hodně. Už teď ale začíná přicházet z lesa dražší dřevo a do zimy podraží ještě minimálně o pětinu,” uvedl prodejce palivového dřeva Václav Kubelka z Purkarce u Hluboké nad Vltavou. Kubík listnatého palivového dřeva by mohl do zimy podražit více než na tisícovku (dosud to bylo kolem osmi set korun) a jehličnatého asi na sedm stovek. Řada prodejců má ceny ještě vyšší. Kubík dobře vysušeného dřeva vydrží v zimě při každodenním topení několik týdnů až měsíc.
 Nabídka palivového dřevamá být dostatečná, ale jeho cenu zvyšují také elektrárny, které dřevěnou biomasu používají stále více jako obnovitelný zdroj energie. Podle Hidžeta Begzadiho, jednatele obchodníka se dřevem HB Realty Corporation z Nýřan na Plzeňsku, už na třetí čtvrtletí podražilo palivové dřevo o osm procent.

 Kvůli dražšímu palivovému dříví se dá očekávat, že se lidé pro dřevo vydají do lesa více sami.

Vlastníci lesů, ale i revírníci Lesů ČR, kterým patří nadpoloviční rozloha porostů v zemi, totiž běžně nabízejí takzvanou samovýrobu. Lidé si mohou pro velmi laciné dřevo do lesa přijet, sami si ho zpracují, naloží a odvezou. „Nejde přitom o žádné nekvalitní dřevo, ale o uschlé stromy nebo mladší stromy z výchovných těžeb. Cena za metr kubický se pohybuje od dvaceti do sta korun,” uvedl západočeský lesník Zdeněk Fichtl.

Stále populárnější na otop je v Česku dřevěná štěpka nebo dřevěné pelety. To jsou slisované dřevěné odpady a piliny. Jejich cena je sice většinou kolem 1 200 korun za kubík, postupně však klesá.

 „V poslední době se využívá stále častěji. Roste počet firem, které peletky nabízejí, a tedy i konkurence -a ceny jdou dolů,” potvrdil Miroslav Hořejší z firmy Tzb Info, která se porovnáváním nákladů na vytápění dlouhodobě zabývá.

Do Česka také před pár lety dorazila móda pěstování rychlerostoucích japonských topolů. Ty se dají na palivo pokácet každých pět let, nemusí se sázet, protože znovu samy z pařezu vyrostou.

 Z jednoho hektaru si majitel běžného rodinného domu zatopí celý rok, výsadba ho přijde na 132 tisíc, ale 60 tisíc dotuje stát.


Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě