Děčínsko – Hned dvě hřiště postavená ze dřeva v loňském roce usilují o ocenění Dřevěná stavba roku. O vavříny bojuje dřevěná Pravčická brána a hřiště u školky v Jiříkově, obě v kategorii velkých hřišť.
Pravčická brána
„Národní park České Švýcarsko se účastní letošního ročníku soutěže Dřevěná stavba roku, pořádaného nadací Dřevo pro život. Do soutěže se přihlásil s dětským hřištěm v Mezní Louce, jemuž dominuje čtyři metry vysoký a patnáct metrů dlouhý model Pravčické brány z akátového dřeva. Dětské hřiště, jehož zhotovitelem je firma Tomovy parky, vzniklo v roce 2015 a navazuje na naučný areál Rysí stezka realizovaný v témže roce," říká mluvčí Správy Národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov.
Dřevěná Pravčická brána je součástí dětského hřiště před bývalým rekreačním střediskem celní správy přímo u silnice na Jetřichovice.
„Jedenáct tun těžký model brány je vyroben z osmi krychlových metrů akátového dřeva. Jeho celková délka přesahuje patnáct metrů, v nejvyšším místě měří 385 centimetrů," popsal před časem úctyhodné rozměry v pořadí již třetí Pravčické brány v Českém Švýcarsku Salov.
Brána slouží především jako obří hřiště, nechybí na ní lávky nebo skluzavky. Děti si ji tak celou mohou prolézt. Poprvé si ji mohly vyzkoušet při loňském zahájení turistické sezóny v Českém Švýcarsku, která se koná tradičně v druhé polovině dubna.
Na Mezní Louku se dřevěná brána dostala na dvou kamionech, teprve tam ji dělníci složili dohromady.
Skutečná Pravčická brána, která je s výškou 16 a rozpětím 26,5 metru největší skalní bránou v Evropě, je největším turistickým lákadlem nejen Českého Švýcarska, ale celého regionu. Každoročně k ní přijde 100 až 150 tisíc návštěvníků.
Školka v Jiříkově
Zbrusu novou zahradu se hřištěm u školky mají v Jiříkově na Šluknovsku. A nejen tu.
„V loňském roce jsme za 23 miliony korun postavili novou školku. A k té jsme potřebovali také zahrady, aby si děti měly kde hrát," říká jiříkovský starosta Michal Maják. Na zahradu se podařilo Jiříkovu získat více než pětimilionovou dotaci, bez které by si ji zřejmě nemohl dovolit. Dohromady i se spoluúčastí města totiž vyšla na téměř šest milionů korun.
Na vysoké ceně se podepsal především materiál, ze kterého hřiště je udělané. Stejně jako v případě dřevěné Pravčické brány jde o akátové dřevo. Kromě herních prvků je na zahradě také řada zajímavých stromů a keřů, travin nebo trvalek. „Chceme prostřednictvím zahrady pomoci dětem vybudovat si vztah k přírodě," dodává Maják.
V kategorii velkých dřevěných hřišť soutěžíkromědvou staveb z Děčínska dalších dvanáct hřišť z celé České republiky.
Hlasovat v soutěži pro dřevěnou Pravčickou bránu nebo zahradu u školky v Jiříkově, ale samozřejmě nejen pro ně, je možné do 26. února na webových stránkách www.drevoprozivot.cz.