Praha 22. května (ČTK) - Dnes je Mezinárodní den biodiverzity. Oslavuje pestrost a rozmanitost přírody, zároveň má ale upozornit na fakt, že celosvětově druhů zvířat a rostlin ubývá a jejich přirozené prostředí se ničí. Letošní rok se zaměřuje na trvalou udržitelnost, a to jak ovlivňují zemědělství, lesnictví, turismus a další lidské činnosti přírodní systémy.
Ekologové upozorňují, že nejcennější pro zachování přírodní rozmanitosti jsou místa, kde přetrvává divoká příroda. Například Hnutí Duha sestavilo devět tipů na výlety do české divočiny. Jde o rezervace Mionší v Beskydech, Žofínský prales v Novohradských horách, Jizerskohorské bučiny a mimo jiné i bývalý vojenský prostor Ralsko.
Divočina v současnosti zaujímá v České republice 0,3 procenta celkové plochy státu, zatímco zastavěná plocha zabírá už jedenáct procent a stále narůstá. Ekologové proto požadují neporušenou přírodu až zdesetinásobit.
Příhodné prostředí lze podle ochránců přírody vytvořit i na zahradách. Český svaz ochránců přírody nabízí uživatelům zahrad v rámci akce Živá zahrada pomoc se zvyšováním biodiverzity. Prostřednictvím webu zivazahrada.cz mohou nadšenci pozorovat na zahradách rozmanitost druhů, svá sledování zaznamenat a poslat na svaz.
Ochránci přírody pak zpátky odpoví, jak je na tom jejich zahrada s biodiverzitou. Soutěž Živá zahrada se uskuteční potřinácté, pravidelně se v ní účastní více než 1200 českých a slovenských zahrad.
Mezinárodní den biodiverzity vyhlásila OSN.