logo Silvarium tisk

Lesní družstvo obcí Přibyslavska pořádá pro děti ne zrovna obvyklou výuku. Žáci základních škol se při ní dozvědí, jak správně pečovat o les. Na pomezí Havlíčkobrodska a Žďárska přijedou za zážitky ročně dvě stovky dětí. Obrovské rozdíly jsou mezi těmi z měst a z venkova.

Mezi stromy u bývalého rudného dolu zastaví autobus. Veze děti z několika základních škol. Některé na sebe hned poté, co vystoupí, stříkají repelenty. Jiné jsou v lese možná prvně v životě. Prozrazuje to jejich nevhodné obutí. I když je po dešti, mají sandály a nevědí, kam šlápnout, aby si nenamočily nohy.

I tak občas vypadá příjezd dětí do jakési „lesní školy". Právě proto, aby děti na prvním stupni vůbec poznaly, jak les vypadá a k čemu slouží, pořádá Lesní družstvo obcí Přibyslavska projekt lesní pedagogiky.

„Projekt vysvětluje žákům základních škol, že les nemusí sloužit jen k relaxaci a pro turistiku, ale že má i nějaký hospodářský užitek nebo že slouží například ke kumulaci vody. Děti poznají, že i strom je živý tvor, o něhož je nutné pečovat. A až dožije, je třeba ho pokácet," vysvětluje ve zkratce přibyslavský starosta Martin Kamarád, jehož zálibou je právě lesnictví.

Družstvo začalo s lesní školou už před čtyřmi roky. Postupně se do projektu zapojuje více a více škol a letos se ho zúčastní přibližně dvě stovky dětí ze širokého okolí.

„Občas je až úsměvné, jak rozdílné jsou děti z měst a z vesnic. Na venkově jsou děti zvyklé si v lese hrát odmalička, spoustu věcí znají. Městské děti nás občas překvapí repelenty, protože doma slyšely, že v lese jsou klíšťata, nebo nevhodnou obuví. Děti z vesnic takové věci vůbec neřeší," popisuje s úsměvem své zkušenosti Štěpán Lukeš, vedoucí technického úseku lesního družstva.

Pro zaměstnance družstva se výuka stala nedílnou součástí práce. Vždy na jaře a v létě absolvují s dětmi několik celodenních výletů a poznávání. Speciálně pro tuto činnost se tři pracovníci museli proškolit na lesnické škole.
Pokácení stromu lesu neublíží, učí děti

„Vlastníme areál bývalých rudných dolů u Starého Ranska. Zůstala v něm jedna z budov, kterou jsme opravili. Slouží právě k těmto účelům, mnoho ukázek ale děti zažijí přímo v okolním lese," tvrdí Lukeš.

Lesníci pro žáky vždy připraví několik stanovišť. Děti je po skupinkách obchází a na každém mají jinou prezentaci, praktické ukázky i úkoly. „Dětem ukazujeme vývoj lesa od sběru osiva a zalesňování přes výchovu porostů až po těžbu a přibližování dřeva," zmiňuje Lukeš.

Na vše si děti mohou sáhnout, mnoho věcí si mohou samy vyzkoušet. Při tom zjistí, jak náročná i nebezpečná práce v lese může být. Třeba si potěžkají motorovou pilu nebo zkusí, zda jsou dohromady silnější než kůň, který tahá z lesa kmeny pokácených stromů.

Součástí výuky je ale i poznávání zvěře, jejích stop nebo dřevin a lesních porostů. Nechybí ani ukázky myslivosti a představení živých dravců. „Děti si toho hodně odnesou právě proto, že je to pro ně zážitek. A díky tomu si budou pamatovat, že pokácení stromu lesu nikterak neublíží, naopak že z toho má člověk i les užitek," říká Štěpán Lukeš.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Měl by stát přispívat na ekosystémové funkce lesů?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě