Babišova vláda je už měsíc bez důvěry Sněmovny. Přesto dál střídá lidi na klíčových postech.
Všeobecné prodloužila před rokem a půl mandát řediteli Zdeňku Kabátkovi, předseda hnutí ANO Andrej Babiš zuřil. Hlavní Kabátkův politický odpůrce označoval tehdejší událost za podraz a vinil z něj Svatopluka Němečka, tehdejšího ministra zdravotnictví.
Teď přišel Němečkův vyhazov. Z postu šéfa Fakultní nemocnice Ostrava jej odvolal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. A to, že se pod ním kýve židle, musí cítit také sám Zdeněk Kabátek.
Menšinové vládě premiéra Andreje Babiše se sice nepodařilo získat důvěru od Poslanecké sněmovny, takže úřaduje v demisi, její ministři se však tím při propouštění důležitých úředníků či šéfů státních firem nenechávají nijak zásadně zbrzdit. To jejich šéf Andrej Babiš dlouhodobě zdůvodňuje tím, že má každý právo vybrat si svůj tým.
Jejich kroky se však čím dál častěji setkávají s kritikou. Po politické opozici se přidal třeba ústavní právník Jan Kysela. „Podíváte-li se na tuto vládu, provedla ne úplně bezvýznamné změny v personálním obsazení úřadů, a to velmi pravděpodobně na základě politického klíče," uvedl Kysela pro server iDNES.cz s tím, že také odvolání ředitelů fakultních nemocnic sneslo odkladu.
Čistky po ČSSD a KDU-ČSL
Napilno mají s personálním obměňováním svých resortů především ti Babišovi ministři, kteří svůj úřad převzali po předchůdcích z ČSSD a KDU-ČSL. Třeba ministr zdravotnictví Adam Vojtěch nevyhodil pouze Svatopluka Němečka.
Jen pár týdnů před ním totiž o místo přišla také Alena Vrbovská, která šéfovala pražské Nemocnici na Bulovce. „Nebyl to pouze můj rozmar. Lze nastínit podezření na prorůstání určitých lobbistických skupin do zdravotnictví. Není akceptovatelné, aby u tak významné instituce byl člověk, který by s tím mohl mít problém," vysvětloval Vojtěch, proč propustil ředitelku nemocnice hospodařící s více než 2,5 miliardami korun ročně.
Dalším, kdo se v resortu zdravotnictví musí obávat o místo, je již zmiňovaný Kabátek. O jeho odvolání sice nerozhoduje ministr, ale správní rada VZP. Nicméně v té získali většinu lidé spjatí s hnutím ANO. „Považuji ho za představitele éry českého zdravotnictví, která je protkaná korupcí a úplatky," říkal v minulosti Babiš na jeho adresu.
Velké personální změny přímo na ministerstvech zase postihly resorty práce a sociálních věcí nebo průmyslu a obchodu, které hnutí ANO také přebralo po ČSSD – Babišova menšinová vláda provedla čistky těsně před loňskými Vánoci.
Ty podle propočtů nevládní protikorupční organizace Oživení postihly 24 ze 79 odborných ministerských náměstků. Na ministerstvu práce to ale bylo pět z osmi náměstků a na průmyslu se změny nedotkly pouze náměstka Vladimíra Bärtla, nominanta ANO.
Obavy těch nejvyšších
Ač žádné z ministerstev nepřiznává, že by chystalo nějaké brzké změny ve státních firmách, jejich šéfové si nemohou být ničím jistí. Ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner ostatně už propustil šéfa agentury CzechInvest Karla Kučeru či Vítězslava Kulicha, místopředsedu představenstva firmy ČEPS.
Každopádně však čistky Babišovy vlády zdaleka nedosahují rozměrů těch, které prováděla úřednická vláda Jiřího Rusnoka, která hned v prvních dnech po jmenování téměř kompletně obměnila složení dozorčí rady Českých drah a pak v nastoleném trendu pokračovala.
Přesto se kromě Kabátka židle kýve také pod Pavlem Švagrem (ČSSD) – také šéfa Správy státních hmotných rezerv blízkého expremiérovi Bohuslavu Sobotkovi nemá premiér Babiš příliš v lásce.
To se ukázalo, když Švagrova správa dostala z Německa zpět asi 80 milionů litrů české nafty. Stát si ji předtím nechal uskladnit u firmy Viktoriagruppe, která zkrachovala, a zdálo se, že o ni přišel. Přesto Babiš postup Švagrova úřadu tvrdě kritizoval.
***
Kdo po nástupu Babišovy vlády skončil
Svatopluk Němeček (ČSSD)
odvolaný ředitel FN Ostrava
Exministra zdravotnictví po návratu do čela nemocnice odvolal jeho nástupce z ANO Adam Vojtěch kvůli údajným manažerským selháním.
Andrea Vrbovská
odvolaná ředitelka Nemocnice Na Bulovce
Vojtěch odvolání zdůvodňoval její údajnou přílišnou náklonností k lobbistickým tlakům.
Karel Kučera
odvolaný ředitel agentury CzechInvest
Přivedl ho exministr průmyslu Jan Mládek. Současný ministr v demisi Tomáš Hüner jeho konec vysvětloval špatnými personálními kroky.
Filip Závodský (KDU-ČSL)
odvolaný náměstek pro oblast majetku státu na ministerstvu financí
Ministryně Alena Schillerová před Závodským dala přednost úředníkovi blízkému hnutí ANO.
Zdeněk Adamec
odvolaný náměstek pro ekonomiku a IT na ministerstvu zemědělství
Musel odejít ihned po nástupu nového ministra Ladislava Mílka. Na starosti měl nákladné systémy.
Robert Baxa
odvolaný náměstek pro IT na ministerstvu práce a sociálních věcí
Na úřad si ho přivedla exministryně Michaela Marksová Tominová. I on dohlížel na správu rozsáhlých systémů
Lidé, o jejichž odvolání se také mluví
Pavel Švagr
ředitel Správy státních hmotných rezerv
Jako člen ČSSD nepříliš oblíbený mezi Babišovými lidmi – bude nejspíš čelit tlaku na odvolání.
Zdeněk Kabátek
ředitel VZP ČR
Už dlouhá léta je Babišovi trnem v oku. Poté, co ANO ovládlo správní radu VZP, se bude muset o své místo obávat.
Martin Elkán
generální ředitel České pošty
Svou funkci získal za působení exministra vnitra Milana Chovance (ČSSD), jednoho z nejméně oblíbených politiků premiéra Babiše.
Daniel Szorád
generální ředitel Lesy ČR
Poté, co ministerstvo zemědělství převzal po KDU-ČSL Jiří Mílek, si ani šéf největšího podniku spadajícího pod resort nemůže být jistý místem.
Napilno mají s personálním obměňováním hlavně ministři, kteří úřad převzali po ČSSD a KDU-ČSL.