logo Silvarium tisk
JITKA ŠRÁMKOVÁ

ŠUMAVA Na Šumavě vzplál další spor o kůrovce a dřevo. Státní společnost Lesy České republiky, správa parku a Hnutí Duha se navzájem obviňují, kdo může za holiny, které v šumavských lesích vznikají.

            Lesy ČR obviňují správu, že kůrovec z chráněných oblastí ničí i stromymimo park a způsobuje i firmě mnohamilionové škody. Správa parku se naopak brání, že většinu kůrovců odchytí. Ekologičtí aktivisté z Hnutí Duha ještě přilili olej do ohně, když v pátek Lesy ČR obvinili z devastace unikátní přírody těžkou technikou, a podali proto stížnost úřadům.

 

Další konflikt na Šumavě. Střelivem je kůrovec

„Přemnožený kůrovec se z národního parku začíná masivně šířit do okolí,” varují Lesy ČR. Park připouští, že situace je vážná. „Proto také ředitel NP Šumava jmenoval kalamitní štáb,” řekl Petr Kahuda z národního parku. Cílem je řídit práce tak, aby se především zmírnil dopad výskytu kůrovce na les uvnitř i vně parku. „Kvůli tomu, aby se zabránilo dalšímu šíření brouka do lesů sousedních vlastníků, je navíc po obvodu parku zřízen minimálně 500 metrů široký pruh, kde jsou protikůrovcové zásahy, včetně kácení, prováděny,” vysvětlil Petr Kahuda.

            Lesy ČR to ale neuklidňuje. „Výsledky z odchytů kůrovce potvrzují to, čeho se vlastníci a správci lesů v okolí parku báli. Přemnožený kůrovec se z národního parku začíná masivně šířit do okolí. Prozatím se situaci daří zvládat, ale další vývoj je nejistý,” tvrdí mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík.

Kromě problematických lesů drobných vlastníků, kteří často nemají kapacity na včasné zpracování napadeného dříví, patří podle Boublíka mezi největší zdroje kůrovce v současnosti národní park.

            Petr Kahuda říká, že nelze zcela zamezit přeletu menší části kůrovců za hranice parku. „Stejně tak ale i sousední vlastníci nemohou v plné míře zabránit tomu, aby jejich hospodařením nebyly ovlivněny lesy uvnitř parku,” prohlašuje s tím, že obavy některých sousedních vlastníků z kůrovce přelétávajícího z parku nejsou zcela na místě, protože zhruba třicet procent kůrovcově bezzásahových lesních porostů je v parku obklopeno sedmdesáti procenty lesů zásahových. Kahuda upozorňuje, že v bezzásahových zónách řádí kůrovec na zhruba třech procentech plochy.

Naopak do Lesů ČR se v pátek opřelo Hnutí DUHA. Tvrdí, že státní podnik zdevastoval lesy v chráněné krajinné oblasti okolo Královského hvozdu na Železnorudsku. „Objevili jsme hluboké vyježděné koleje po těžké technice. Půda je rozryta až na skálu. Až přijdou deště, zbylou lesní půdu spláchnou. Těžké stroje používají Lesy ČR i ve svazích, odkud by měly být stromy vytahávány lanovkou,” konstatuje ekologický aktivista Jaromír Bláha.

            „Zatím máme k dispozici fotografie, podle nichž to vypadá na velký rozsah škod a pravděpodobně zahájíme správní řízení. To může trvat tři měsíce i rok,” sdělil šéf České inspekce životního prostředí v Plzni Zbyněk Sevelka.

 

***

 

POHLED Co také zaznělo Jaromír Bláha, Hnutí Duha „Způsob, jakým státní lesy těží dřevo v Královském hvozdu, je brutální. Narušení vodního režimu, zničení a odplavení půdy je pro les ještě horší, než když kvůli kůrovci uschnou stromy.” Zbyněk Boublík, Lesy ČR „Kořeny kůrovcové kalamity v šumavském národním parku jsou ideově spojeny právě s Hnutím Duha.”

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě