logo Silvarium tisk

Třetím rokem bojuje Česko s výrazným suchem. Zásoby podzemních vod se za tu dobu zatím nedaří obnovit na původní úroveň. Pravděpodobně nejhorší situace je na jižní Moravě, ale podobné potíže trápí i Dačicko na Jindřichohradecku.

Jsme ve srážkovém stínu, takže u nás moc neprší. Je to dlouhodobý stav, kdy se ta situace stále stupňuje. Lze říct, že za čtyři roky chybí v regionu roční úhrn srážek," poznamenal Lukáš Skořepa z dačického odboru životního prostředí.

Podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu jsou například hladiny podzemních vod na Dačicku silně podnormální, průtoky povrchových vod jsou na úrovni 50 až 70 procent dlouhodobého měsíčního průměru. „Potoky jsou na minimálních stavech, což tady málokdo pamatuje. Normální jsou průtoky pět až šest litrů za sekundu a teď přes léto byl průtok litr za sekundu i méně," vypočítal Skořepa s tím, že podobně málo vody má i Moravská Dyje.

Nedostatek vláhy se také projevuje ve smrkových lesích. Právě smrk špatně snáší klimatické výkyvy a je oslabený. Kvůli tomu čelí hůř i kůrovci, který minimálně z 90 procent již napadl smrky na Dačicku. „Jsou nejlépe zpeněžitelné, proto je jich všude dost. Nejsou ale schopny obohacovat půdu o určité složky, které by přispěly k zadržování vody, jež sem dopadne ze srážek. V našem regionu na většině území smrk končí a nebude ho možné tady pěstovat. Některé modely počítají s tím, že tyto monokultury za nějaký čas zcela vymizí a budou růst jen ve vyšších polohách," myslí si Skořepa.

Dačice chystají dva rybníky

Sucho ve městě a okolí chce aktivně napravit vedení Dačic. Plánuje výstavbu dvou nových rybníků u Hodkovic a Prostředního Vydří. Každý bude mít přibližně hektarovou rozlohu. V plánu je i rozšiřování travních porostů.

Chceme jednat s našimi nájemci zemědělské půdy, že bychom některá pole převedli do travních porostů kvůli zadržení vody v krajině. Většinou jsou to pozemky, které jsou na kraji pole nebo sousedí se stávajícím rybníkem. Také máme na našich pozemcích vybudované dvě tůně přímo u Dyje. Aktuálně jsou naplněné vodou. Příští rok očekáváme, že se tam objeví rostliny a noví živočichové, takže k nim vybudujeme chodník, aby se na ně lidé mohli přijít podívat," slibuje starosta Karel Macků.

Rybníky zatím město nechává projektovat, do dvou let by se měly začít stavět „Chtěli bychom na ně sehnat dotace, ale i když se nám to nepodaří, postavíme je stejně," doplnil Macků.

Starosta připomněl, že v posledních letech museli navážet vodu do studní v nedalekém Lipolci. „Jednalo se o obecní studně, ze kterých je zásobovaná celá vesnice. Letos jsme tam ale postavili vodovod, takže problém s vodou by tím měl skončit. Postupně nás zřejmě bude čekat připojování dalších místních částí na vodovod," prozradil.

Ačkoliv se obce snaží přijít s opatřeními, která by pomohla zadržet vodu v přírodě, pokud bude i nadále sucho, dlouhodobě to situaci podle hydroložky Evy Soukalové nevyřeší.

Bude-li málo pršet, tak nás mokřady, tůně ani rybníky nespasí. Sice zlepší stav, ale ne napořád. V zimě je důležitá sněhová pokrývka. Pokud je dostatečně vysoká, na jaře pozvolně roztaje a voda se dostane do podzemí. Loni nasněžilo na zamrzlou půdu, takže voda se nedostala k podzemním vodám v takovém množství, jak by bylo zapotřebí," připomněla Soukalová.

Nejhorší sucho bylo v roce 2015, na povodí Moravy, kam Dačicko spadá, byl srážkový deficit 120 milimetrů a dodnes se nedoplnil.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě