logo Silvarium tisk

Člověk v tísni vyhlašuje sbírku na uzdravování české krajiny s názvem SOS Krajina v tísni. Cílem je získat peníze na opatření, která zastaví vysychání lesů a půdy, masivní úbytky orné půdy nebo mizení některých druhů a rostlin. Vzniknout by mohla nová protipovodňová opatření a krajinné prvky jako aleje, větrolamy, remízky, tůně či mokřady zadržující vodu. Organizace o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Na sbírku mohou lidé přispět skrze webovou stránku.

Jako klíčová opatření organizace označuje zadržování vody v krajině, prosazování přírodě blízkého hospodaření a podporu krajinné pestrosti a rozmanitosti.

Na obnově krajiny chceme spolupracovat se všemi, kteří k ní mohou jakkoli přispět. Zaměřit se chceme na zemědělce, lesníky, obce, nevládní neziskové organizace, spolky, jednotlivce, ale i kraje, státní správu a Evropskou unii. Společně chceme proměnit krajinu, aby poskytovala zdravou úrodu, místo k životu a byla odolná vůči nečekaným událostem,“ uvedla vedoucí klimatických programů Člověka v tísni Magdalena Davis.

Člověk v tísni pracuje na obnově krajiny již nyní. Spolupracuje s obcemi na Moravě, které byly zasažené tornádem a povodněmi, a s odborníky z environmentálních organizací. Organizace plánuje novou sbírkou rozšířit stávající aktivity o spolupráci s dalšími obcemi. Po vypracování potřebných analýz a plánů obnovy chce Člověk v tísni spolufinancovat konkrétní opatření vhodná pro danou lokalitu. Rozšířit se pomocí sbírky mají také poradenství v tvorbě faremních plánů na míru a spolupráce se zemědělci.

Třetina darovaných peněz poputuje na podporu projektů organizací, které na obnově zdravé krajiny v Česku dlouhodobě pracují. „Rádi bychom prostřednictvím této sbírky také podpořili zájem společnosti, organizací i firem nebo institucí o péči o českou krajinu a pomohli díky tomu posílit stávající činnost environmentálních organizací,“ řekla Davis.

S obnovou krajiny má organizace zkušenosti ze svých aktivit v regionech, na které intenzivně dopadají změny klimatu. Například v zemích subsaharské Afriky, jako jsou Etiopie, Angola nebo Zambie, pomáhá obnovovat tisíce hektarů degradované půdy, hloubí studny a navrhuje plány na ochranu podzemních vod. Zároveň školí zemědělce o šetrném obhospodařování půdy.

Člověk v tísni je česká humanitární, rozvojová, vzdělávací a lidskoprávní organizace, která vznikla v roce 1992. Jejím cílem je pomáhat v krizových oblastech a podporovat respektování lidských práv ve světě.

ČTK

Komentáře  

+3 # Přemek 2024-08-16 10:48
Političtí parazité vyhlašují sbírku a vetšinu peněz utratí na svoje platy. Stojí nás desítky miliard a hlavní náplní je politika, jsou to slouhové globálních lichvářů.
+3 # Starý 2024-08-16 08:32
Přispívejme na Afriku, ale co je u nás, jak stát káže pijte vodu a sám ve velkém chlastá víno...
KDO TO ZMĚNÍ??

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Považujete proces vyhlašování Národního parku Křivoklátsko za transparentní a demokratický?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě