logo Silvarium tisk

Člověk v tísni vyhlašuje sbírku na uzdravování české krajiny s názvem SOS Krajina v tísni. Cílem je získat peníze na opatření, která zastaví vysychání lesů a půdy, masivní úbytky orné půdy nebo mizení některých druhů a rostlin. Vzniknout by mohla nová protipovodňová opatření a krajinné prvky jako aleje, větrolamy, remízky, tůně či mokřady zadržující vodu. Organizace o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Na sbírku mohou lidé přispět skrze webovou stránku.

Jako klíčová opatření organizace označuje zadržování vody v krajině, prosazování přírodě blízkého hospodaření a podporu krajinné pestrosti a rozmanitosti.

Na obnově krajiny chceme spolupracovat se všemi, kteří k ní mohou jakkoli přispět. Zaměřit se chceme na zemědělce, lesníky, obce, nevládní neziskové organizace, spolky, jednotlivce, ale i kraje, státní správu a Evropskou unii. Společně chceme proměnit krajinu, aby poskytovala zdravou úrodu, místo k životu a byla odolná vůči nečekaným událostem,“ uvedla vedoucí klimatických programů Člověka v tísni Magdalena Davis.

Člověk v tísni pracuje na obnově krajiny již nyní. Spolupracuje s obcemi na Moravě, které byly zasažené tornádem a povodněmi, a s odborníky z environmentálních organizací. Organizace plánuje novou sbírkou rozšířit stávající aktivity o spolupráci s dalšími obcemi. Po vypracování potřebných analýz a plánů obnovy chce Člověk v tísni spolufinancovat konkrétní opatření vhodná pro danou lokalitu. Rozšířit se pomocí sbírky mají také poradenství v tvorbě faremních plánů na míru a spolupráce se zemědělci.

Třetina darovaných peněz poputuje na podporu projektů organizací, které na obnově zdravé krajiny v Česku dlouhodobě pracují. „Rádi bychom prostřednictvím této sbírky také podpořili zájem společnosti, organizací i firem nebo institucí o péči o českou krajinu a pomohli díky tomu posílit stávající činnost environmentálních organizací,“ řekla Davis.

S obnovou krajiny má organizace zkušenosti ze svých aktivit v regionech, na které intenzivně dopadají změny klimatu. Například v zemích subsaharské Afriky, jako jsou Etiopie, Angola nebo Zambie, pomáhá obnovovat tisíce hektarů degradované půdy, hloubí studny a navrhuje plány na ochranu podzemních vod. Zároveň školí zemědělce o šetrném obhospodařování půdy.

Člověk v tísni je česká humanitární, rozvojová, vzdělávací a lidskoprávní organizace, která vznikla v roce 1992. Jejím cílem je pomáhat v krizových oblastech a podporovat respektování lidských práv ve světě.

ČTK

Komentáře  

+7 # Přemek 2024-08-16 10:48
Političtí parazité vyhlašují sbírku a vetšinu peněz utratí na svoje platy. Stojí nás desítky miliard a hlavní náplní je politika, jsou to slouhové globálních lichvářů.
+7 # Starý 2024-08-16 08:32
Přispívejme na Afriku, ale co je u nás, jak stát káže pijte vodu a sám ve velkém chlastá víno...
KDO TO ZMĚNÍ??

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jak hodnotíte rozhodnutí státu zdvojnásobit odvody LČR na sedm miliard korun?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě